Site icon Eko Dežela

Mednarodni dan gozdov: Uporaba sodobne tehnologije za zaščito in obnovo slovenskih gozdov

Mednarodni dan gozdov vsako leto obeležujemo 21. marca na pobudo Organizacije združenih narodov za kmetijstvo in prehrano (FAO), z namenom ozaveščanja o pomenu gozdov za ljudi.

Gozdovi so bistveni za prihodnost in zdravje planeta ter dobro počutje ljudi. Pokrivajo skoraj tretjino zemeljske površine in ljudem zagotavljajo dobrine, kot so les, gorivo, hrana in krma, pomagajo v boju proti podnebnim spremembam, ščitijo biotsko raznovrstnost, tla, vodne vire in služijo kot območja, kjer lahko ljudje pridejo v stik z naravo. V Sloveniji je delež površin poraslih z gozdom zelo visok – 58 odstotkov, kar nas po gozdnatosti uvršča na tretje mesto v EU, takoj za Švedsko in Finsko.

Nove tehnološke rešitve proti krčitvam in degradaciji gozdov

Gozdarji Zavoda za gozdove Slovenije pri svojem delu vse več uporabljajo nove tehnologije kot daljinsko zaznavanje podatkov in digitalizacija delovnih procesov, s katerimi lahko še natančneje določajo potrebne ukrepe gospodarjenja z gozdovi.

Tako so lahko ob lanskih ujmah, ki so poškodovale obsežne površine gozdov, na primer z brezpilotnimi letalniki varneje in natančneje določili obseg in poškodovanost gozdov. S tako pridobljenimi podatki lahko vse ukrepe za sanacijo gozdov bistveno bolje in hitreje načrtujejo in izvajajo kot brez uporabe sodobnih tehnologij.

Satelitski posnetki in inovacije na področju brezpilotnih letal spreminjajo način upravljanja in zaščite gozdov, kot na primer omogočajo hitrejše odkrivanje obsežnih krčenj gozdov v amazonskih pragozdovih. Tehnološke inovacije pomagajo pri odkrivanju in gašenju gozdnih požarov, zaradi katerih po svetu letno izgubimo kar 70 milijonov hektarjev gozdov. Sodobne tehnologije so bile uporabljene tudi v največjem gozdnem požaru v zgodovini Slovenije leta 2022, ko je na goriškem Krasu zgorelo dobrih 3700 hektarjev površin, od tega dobrih 2900 hektarjev gozdov.

Trajnostna raba gozda in lesa

S trajnostno rabo lesa in lesenih izdelkov omogočamo shranjevanje ogljika, ki so ga drevesa uskladiščila v svoji življenjski dobi. V gradbeništvu tako les in alternativni materiali iz dreves že zamenjujejo okoljsko bolj obremenjujoče materiale, kot so beton, jeklo, plastika in sintetična vlakna. 

Vsak potrošnik lahko prispeva k trajnostni rabi gozdov tako, da izbere lesne izdelke z oznako ali certifikatom, ki potrjuje, da prihajajo iz zakonitih in trajnostnih virov.

Vir: ZGS

(Visited 73 times, 1 visits today)