Svetovna poraba fosilnih goriv je lani dosegla rekordno raven, posledično so izpusti prvič znašali več kot 40 gigaton ogljikovega dioksida.
Kljub rekordnemu povečanju uporabe obnovljivih virov energije se je za 1,5 % povečevala tudi poraba fosilnih goriv, na 505 eksadžulov. Fosilna goriva so lani predstavljala 81,5 % svetovne primarne energije, kar je le malenkostno zmanjšanje z 82 % iz leta 2022.
Medtem ko so vetrne in sončne elektrarne proizvedle rekordne količine čiste električne energije. Poročilo, ki so ga pripravili svetovalci pri KPMG in Kearney, ugotavlja, da sta se vetrna in sončna energija lani povečali za 13 % in dosegli nov rekord 4748 teravatnih ur.
Poraba premoga in povpraševanje po nafti sta se povečali
Toda to ni bilo dovolj, da bi dosegli naraščajočo svetovno porabo primarne energije, ki se je lani povečala za 2 % na rekordnih 620 eksadžulov in povzročila večjo porabo fosilnih goriv.
Pregled je pokazal, da je svetovna poraba plina letos ostala ista, medtem ko se je poraba premoga povečala za 1,6 %, povpraševanje po nafti pa za dva odstotka in prvič doseglo 100 milijonov sodčkov na dan.
V Indiji porabili več premoga kot v Evropi in S. Ameriki skupaj
Poročilo ugotavlja, da se je v Indiji poraba fosilnih goriv lani povečala za osem odstotkov, kar se ujema s povečanjem skupnega povpraševanja po energiji, ki predstavlja 89 % vse porabe energije. To pomeni, da je bilo v Indiji prvič uporabljeno več premoga kot v Evropi in Severni Ameriki skupaj.
V Evropi so fosilna goriva prvič po industrijski revoluciji padla pod 70 % porabe primarne energije, kar sta povzročila upad povpraševanja in rast obnovljive energije.
Vir: The Guardian