4:00 pop OKOLJE

Kresnice na robu izumrtja, opozarjajo znanstveniki

Kresnice po vsem svetu ponoči svetijo s svojimi svetlečimi telesi. Toda znanstveniki trdijo, da je ta čarobni prikaz ogrožen zaradi izgube naravnih habitatov, uporabe pesticidov in umetne svetlobe.

»Izguba habitatov vodi v izumiranje številnih vrst prostoživečih živali, pri čemer trpijo tudi nekatere kresnice, ker potrebujejo določene okoljske pogoje, da dokončajo življenjski cikel,« je dejala Sara Lewis, profesorica biologije na Univerzi Tufts, ki je vodila raziskavo, objavljeno v reviji Bioscience. »Malezijska kresnica (Pteroptyx tener), znana po sinhronih utripih, potrebuje mangrove za razmnoževanje, vendar so malezijska močvirja predelali v plantaže palmovega olja in ribogojnice,« pojasni profesorica.

Umetna svetloba moti naravne bioritme

Raziskovalci so ugotovili, da je druga najresnejša grožnja kresnicam umetna svetloba ponoči, saj le ta vključuje tako neposredno osvetlitev, kot so ulične luči in bolj razpršeno osvetlitev, ki se širi izven mestnih središč in je lahko svetlejša od polne lune. »Poleg tega, da motijo ​​naravne bioritme – vključno z našimi – svetlobno onesnaženje resnično ogroža rituale parjenja kresnic,« je povedal Avalon Owens, soavtor študije, in dodal, da se kresnice zanašajo na kemične reakcije v telesu, ki jim omogočajo, da zasvetijo, da bi našle in pritegnili partnerja, preveč umetne svetlobe pa lahko ovira ta proces. Prehod na energijsko učinkovite, preveč svetle LED diode ne pomaga.

Množično turizem škoduje tudi kresnicam

Še eno tveganje preži na kresnice (in tudi druge žuželke) to so insekticidi, kot so neonikotinoidi. V krajih, kot so Japonska, Tajvan in Malezija pa tudi “kresni turizem”, kamor turisti hodijo gledat spektakularne svetlobne pojave, ki jih pričarajo nekatere vrste kresnic. Letno kresnice privabijo več kot 200.000 turistov, ki še dodatno uničujejo habitat ali jih celo poteptajo. »Naš cilj je, da bi kresnice osvetljevale naše noči še dolgo, zato jim moramo pomagati,« je dejal soavtor Sonny Wong iz Malezijskega društva za naravo.

Vir: CNN

(Visited 1.425 times, 3 visits today)
Close