Site icon Eko Dežela

Kočevsko jezero: Je turizem dobil prednost pred ohranjanjem narave?

Po družabnih omrežjih so se razširili zapisi o ureditvi jezera v Kočevju, ki naj bi z zasebnimi interesi postalo “bazen” za turiste, s čimer bi uničili čudovit košček narave. Prejeli smo tudi nekaj pisem zaskrbljenih bralcev, ki so opisali, kaj se dogaja, ter iskali odgovore o tem, kako naj se znajdejo tamkajšnje živali, predvsem ptic da naj ne bi bilo več (ali pa vsaj znatno manj).

Odločili smo se, da preverimo, kaj se na območju Kočevskega jezera dogaja. Za komentar povprašamo kar na Občino Kočevje, kjer pravijo, da so navedbe in obtožbe zelo splošne in zavajajoče: »Nikakor ne drži, da na jezeru ni več življenja, po zadnjih informacijah ZRSVN število ptic tu celo narašča.«

Na območju jezera vse manj ptic

V sekciji DOPPS Od Kolpe do Barja so seznanjeni s problematiko habitatov na območju Rudniškega jezera. »Lahko pritrdimo vašim bralcem, tudi sami zaznavamo znaten upad števila ptic v primerjavi s preteklimi leti. Na žalost vodne, še posebej pa redke in ogrožene vrste ptic, na tem območju ne gnezdijo več. Nekateri osebki redko opazovanih vrst ptic po krajšem postanku odletijo naprej v bolj varna oziroma primerna območja.«

Člani sekcije so za takšno stanje poiskali vzroke, nato pa so z ugotovitvami in zadevno problematiko seznanili župana ter predstavnike občinske uprave in jih zaprosili za ustrezno pomoč. »Župan je na področju varstva ptic in njihovih habitatov na območju Rudniškega jezera najprej pokazal pozitiven odnos in pripravljenost za sodelovanje, vendar pa so vsa dosedanja prizadevanja naše sekcije, da se na tem območju vzpostavi mirna cona in tako zagotovi mirno in varno okolje za gnezditev vodnih in obvodnih pic, ostala zgolj pri obljubah.«

Mirna cona in učna pot bi omogočali zadovoljive pogoje za ohranitev habitatov

Po besedah predsednika sekcije DOPPS od Kolpe do Barja mag. Muhameda Delića, si prizadevajo zagotoviti neokrnjenost narave v največjem možnem obsegu. »Z določitvijo in zagotavljanjem mirne cone ter umestitvijo naravoslovne učne poti na severozahodni strani jezera bi vzpostavili zadovoljive pogoje za ohranitev habitatov in s tem varnega okolja, ki bi pticam zopet omogočilo vrnitev in mirno sobivanje z ljudmi.«

Kot so nam sporočili z občine, je mirna cona za ptice v načrtu: »Skupaj z ZRSVN pripravljamo označitev in zavarovanje mirne cone, ki obsega severni del polovice jezera s priobalnim pasom, kar je izven območja obstoječe plaže, kjer so se izvajala dela za ureditev dodatnih lesenih površin. Ob tem ponovno poudarjamo, da so se vsa dela izvajala v skladu s projektnimi pogoji in pozitivnim mnenjem izdanim s strani ZRSVN (med drugim se je določilo tudi ustrezno obdobje izvajanja del).« Za jesen je predvidena tudi ureditev učne pot o pticah v sodelovanju z DOPPS, v delu pod bivšo rudniško separacijo na severovzhodu območja.

Ribolov in (namerni) travniški požari vplivajo na biodiverziteto

V sekciji DOPPS Od Kolpe do Barja opozarjajo, da poleg prevelikega števila ribolovnih mest, ribiči so skoraj ob celem jezeru, močno vpliva na habitate tudi namerno požiganje travišč ob Rudniškem jezeru. »Požar tako uniči vso podrast, grmičevje in trstiščje, kjer bi ptice lahko gnezdile. Zaradi velikega števila požarov na leto se posledice odražajo na uničeni biodiverziteti, kar ima za posledico umik preživelih ptic na druga območja.«

Da se na širšem območju jezera vsako leto (tudi v bližini potencialnega hotela) spopadajo  s travniškimi požari, so omenili tudi na občini. »Dva večja podzemna požara smo v preteklosti s pomočjo prostovoljnih gasilcev že sanirali.«

Predvideno še urejanje otroškega igrišča, zasaditev dreves in …

Na občini še poudarijo, da za jesen ni predvidena druga faza, kot so navajali nekateri zapisi v javnosti, je pa pripravljen načrt ureditve območja nad plažo, pri parkirišču v bližini naselja, kjer bi uredili otroško igrišče, površino za t.i. street workout, izvedli bi dodatne zasaditve drevja, grmovnic ipd.

Hkrati pa potrdijo, da se za nakup zemljišč severnozahodno od jezera, proti industrijski coni, zanima zasebni investitor. »Gre za območje, ki je izven območja naravne vrednote in kjer je po veljavnem prostorskem načrtu območje predvideno za razvoj turistične dejavnosti in je potrebno izdelati podrobni prostorski načrt.«

Toda…

»S predvideno izgradnjo hotela in drugih turistično – rekreativnih objektov ob Rudniškem jezeru, pa bi to pomenilo še dodatno uzurpacijo naravnega okolja in s tem izgubo pomembnega dela habitatov preostalih ptic in drugih živali, ki so si svoj mir poiskale na tem, malo bolj oddaljenem prostoru ob jezeru,« so jasni v sekciji DOPPS. Dodajo še, da ostro nasprotujejo enostranskim odločitvam pristojnih služb pri vseh posegih v naravno območje jezera brez ustreznih strokovnih naravovarstvenih odločitev o morebitnih škodljivih vplivih na okolje.

Na občino prihajajo nove pobude za igrala

Na občini sicer, kot povedo, beležijo zelo pozitivne odzive prebivalcev in obiskovalcev na dosedanjo ureditev območja ob jezeru. »Prejemamo predvsem pobude po še dodatni ureditvi dostopnih površin in poti, pobude za ureditev pasje plaže, igral, športnih površin ipd. Kot rečeno ,pa so naši načrtni omejeni na urejanje južnega dela jezera in obale, kjer je tudi dostopna cesta, in na izjemno ozko območje zemljišč, ki so v lasti občine.« Ob vsem tem pa so zatrdili, da nikakor niso dali prednosti turizmu pred naravo.

Država spodbuja k trajnostnemu turizmu – v okviru pristojnosti

Znano je, da se strategija turizma na ravni države zavzema za »zeleno, butično Slovenijo, z manjšim odtisom in večjo vrednostjo za vse«. Pa je tako tudi v praksi?

»Vsekakor spodbujamo napore k trajnostnemu turizmu, ki spoštuje in ohranja naravno okolje. Verjamemo, da je možno naravne danosti uporabiti za razvoj turistične ponudbe ob hkratnem ohranjanju okolja za živalski in rastlinski svet,« so sporočili z Ministrstva za gospodarstvo, turizem in šport.

Glede konkretne situacije na Kočevskem jezeru pa se, kot so še dodali, ne morejo opredeljevati, saj gre pri tem tudi za vprašanje prioritet tamkajšnjega prebivalstva, ki se določajo na lokalni ravni. Prav tako niso pristojni za nadzor nad aktivnostmi na površinah ob jezeru, ki so trenutno v lasti zasebnega lastnika.

(Visited 228 times, 1 visits today)