Čmrlji vedno težje najdejo varno mesto za gnezdenje, zato je pomembno, da jih pustimo pri miru ali zaščitimo njihovo gnezdo, saj je prav vsako čmrlje gnezdo zelo dragoceno.
Večina ljudi čmrljega gnezda niti ne opazi
Za čmrlje velja, da gnezdijo na različnih mestih, pod zemljo, na tleh v mahu ali šopih trav, nekatere vrste tudi višje npr. v duplih, ptičjih gnezdilnicah in na hišah. Prezimijo samo matice, ampak ne v gnezdu, temveč nekje v tleh, tako da gnezdo vsako pomlad nastane znova in najkasneje jeseni propade.
Čeprav imajo čmrlji želo, niso agresivni in je strah pred njimi odveč, seveda, če jih pustimo pri miru, se tudi oni ne bodo menili za nas.
Zaščita gnezda na pokošenem travniku
Največkrat se gnezdo na travniku najde ob košnji. Sprememba okolja zmoti njihovo orientacijo, zato lahko opazimo več čmrljev, ki v polmeru več metrov, letajo nizko nad tlemi in iščejo vhod v gnezdo.
Če najdete točno lokacijo gnezda in če čmrlji gnezdijo na površini (v pokritem kupčku iz mahu ali trave, če se dotaknete kupčka, zaslišite brenčanje), je gnezdo dobro zaščititi z mrežo ali plastičnim mrežastim zabojem. Na pokošenem travniku je čmrlje gnezdo zelo izpostavljeno vranam in drugim plenilcem.
Kako ravnati z gnezdom na hiši?
Čmrlji lahko gnezdijo tudi na podstrešjih, v razpokah v zidu, izolaciji, zračnikih, na balkonih, v cvetličnih koritih … Če je le možno, jih pustite pri miru. Na omenjenih lokacijah največkrat gnezdi drevesni čmrlj, ki ima zelo hiter razvoj tako, da gnezda največkrat propadejo že konec junija ali julija.
A če, včasih zaradi obnove, sobivanje s čmrlji ni možno in je treba gnezdo preseliti, takrat se obrnite po nasvet na Nacionalni inštitut za biologijo (Danilo Bevk).
Vir: FB Čmrljica – SloBees