Namen predloga uredbe Evropskega parlamenta in Sveta o trajnostni rabi fitofarmacevtskih sredstev (FFS), ki ga je Evropska komisija predstavila junija 2022, je bil zmanjšati uporabo FFS do leta 2030 ter zagotoviti večjo skladnost s cilji evropskega zelenega dogovora in strategije “od vil do vilic”.
Torej umik predloga pomeni, da zmanjšanja rabe FFS ne bo.
Kaj na to pravi Slovenija?
Slovenija je predlog načelno podpirala, a je med obravnavo redno opozarjala na določene problematične vsebine, zlasti neustrezno upoštevanje posebnosti posameznih držav članic.
Slovenija je že ob predstavitvi predloga načelno podprla potrebo po bolj trajnostni rabi FFS, hkrati pa je izpostavila posebnosti Slovenije, na katere bi imela nova uredba zelo negativen vpliv, predvsem:
- popolna prepoved uporabe vseh FFS na občutljivih območjih, ki v Sloveniji predstavljajo več kot 40 odstotkov kmetijskih površin v uporabi, zato bi popolna prepoved vodila v opuščanje kmetovanja na teh območjih,
- zahteva za občutno zmanjšanje uporabe vseh FFS do leta 2030 ne glede na posebnosti posameznih držav članic in
- dodatne administrativne obremenitve za uporabnike FFS in pristojne organe.
Podobne pomisleke so imele tudi druge države članice.
Nov predlog?
Slovenija, kot pravi Uprava Republike Slovenije za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin, zato podpira napovedan umik predloga uredbe in pričakuje, da bo Evropska komisija kmalu pripravila nov predlog, ki bo upošteval razpoložljivost alternativnih metod varstva rastlin, posebnosti posameznih držav članic in omejil rabo FFS na način, ki bo po eni strani omogočil nadaljevanje izvajanja trajnostnega kmetijstva in hkrati zagotovil visoke standarde varovanja zdravja ljudi in okolja.
Za komentar umika predloga smo vprašali nekatere “borce za okolje” v Sloveniji, odgovoril nam je le predsednik Čebelarske zveze Slovenije (ČZS).
Za slovenske čebelarje je, kot pravi Boštjan Noč, predsednik ČZS, ključna pravila uporaba FFS v skladu z navodili in dobro kmetijsko prakso. “V Sloveniji je v zadnjih 10 letih dobro sodelovanje s uporabniki FFS na tem področju in je le malo kršitev. Za kršitelje pa morajo poskrbeti ustrezne službe in jih sankcionirati,” je dejal in dodal, da se ČZS seveda zavzema za čim manjšo uporabo FFS nasploh, sploh za sredstva ki so škodljiva čebelam in drugim opraševalcem. Verjamejo, da bo čimprejšnji nov predlog sledil tem ciljem.