Avtor br; foto: shuttrstock.com 8:07 dop OKOLJE

Kaj konkretno ovira financiranje za ohranjanje narave v EU?

EU si prizadeva upad biotske raznovrstnosti odpraviti s strategijo za biotsko raznovrstnost do leta 2030, v kateri naj bi imela ključno vlogo pri spoprijemanju s krizo biotske raznovrstnosti tako javno kot tudi zasebno financiranje EU.

Kljub temu na nacionalni ravni še vedno obstajajo številne pomembne ovire, ki preprečujejo uspešno črpanje in učinkovito porabo takega financiranja.

Finančna sredstva, ki so namenjena ukrepom za obnovo in ohranjanje narave, so kljub razpoložljivosti sredstev EU premajhna.

V objavljenem poročilu Na pragu izginotja biotske raznovrstnosti: kaj ovira financiranje za naravo v EU?, ki sta ga pripravila EuroNatur in CEE Bankwatch Network, so predstavljene ugotovitve iz okroglih miz, ki so potekale v štirih državah (Bolgarija, Latvija, Slovenija in Hrvaška) z namenom ozaveščanja o trenutnih skupnih ovirah in ozkih grlih pri financiranju biotske raznovrstnosti.

Podobne ovire za financiranje v vseh sodelujočih državah

• Splošno pomanjkanje znanja in ozaveščenosti med zainteresiranimi stranmi o tem, kaj zajema pojem biotske raznovrstnosti – ter posledično pomanjkanje znanja in ozaveščenosti glede potrebe po vlaganju v biotsko raznovrstnost. Zato še vedno ni splošno znano, da je financiranje biotske raznovrstnosti nujno potrebno, tisti, ki morajo pri tem sodelovati, pa ne razumejo vedno, kakšne vrste naložb so potrebne.

Pomanjkljivo sodelovanje med akterji, ki je bilo prav tako večkrat navedeno kot ponavljajoča se težava, saj sektorji in ministrstva biotske raznovrstnosti ne obravnavajo celostno. To pomanjkanje sodelovanja in usklajevanja med sektorji je opazno tako pri upravljanju kot tudi pri izvajanju.

Težave s pridobivanjem sredstev, kar so poudarile organizacije, saj so zaradi birokratskih zahtev prijave in pogoji poročanja pogosto preveč zahtevni. To težavo še dodatno poslabšuje mišljenje, da odgovornost za ohranjanje narave nosi predvsem nevladni sektor, čeprav se ta sooča z gospodarskimi in kadrovskimi težavami.

Prevelika centralizacijo institucij, ki so odgovorne za upravljanje in izvajanje projektov, povezanih z biotsko raznovrstnostjo, kar povzroča posebno mero težav, ki se še povečujejo, saj v takih institucijah nenehno primanjkuje zmogljivosti. Posledično te institucije ne morejo v celoti porabiti sredstev, ki so jim bila dodeljena. To je bilo pripisano upravnim oviram.

(Visited 47 times, 1 visits today)
Close