Avtor bv; foto: adobestock 10:51 dop OKOLJE

Jutri puščavski pesek, tudi sicer pa v zraku dovoljenih preveč onesnaževal

V naslednjih dneh lahko v zraku pričakujemo puščavski pesek, opozarjajo meteorologi. A tudi brez tega dihamo zrak, (pre)poln onesnaževal …

Onesnažen zrak je v EU še vedno največji okoljsko zdravstveni problem, dobra stran pa je, da se kakovost zraka izboljšuje pravijo pristojni v EU.

Revidirana direktiva o kakovosti zunanjega zraka določa standarde EU za kakovost zraka do leta 2030, ki so bolj usklajeni s smernicami Svetovne zdravstvene organizacije o kakovosti zraka.

Evropska komisija naznanja, da je revidirana direktiva pomemben korak h krepitvi varovanja našega zdravja in napredku na poti k ničelnemu onesnaževanju do leta 2050. Nova pravila omejujejo PM2.5 delce z 25 na 10 µg/m³ letno in dušikov dioksid s 40 na 20 µg/m³.

Še vedno bo zrak lahko prekomerno onesnažen

A cilji do 2030 še vedno dovoljujejo dvakrat večje onesnaževanje kot je v priporočilih SZO. Poleg tega lahko države članice cilje preložijo za do 10 let.

Zdravniki po celi Evropi se strinjajo, da nujno potrebujemo bolj kakovosten zrak ter da morajo vlade držav članic ukrepati in zmanjšati to breme na zdravje ljudi. Onesnažen zrak najbolj prizadene ranljive skupine ljudi, kot so otroci, starejši in bolni pa tudi revnejši, ki živijo v slabših pogojih (ob prometnih cestah, v stanovanjih s slabo izolacijo …).

(Visited 107 times, 1 visits today)
Close