Site icon Eko Dežela

Je onesnažen zrak dejavnik tveganja za demenco?

Izpostavljenost onesnaženemu zraku je po raziskavah povezano s povečanim tveganjem za demenco, tudi pri standardnih za kakovost zraka, ki veljajo v EU, Veliki Britaniji in ZDA.

Strokovnjaki pravijo, da ugotovitve povečujejo potrebo po nujnih ukrepih za zmanjšanje izpostavljenosti onesnaženemu zraku po vsem svetu.

Vpliv delcev PM 2,5 na pojav demence

Raziskovalci na šoli za javno zdravje Harvard TH Chan v ZDA so pregledali 14 študij, ki so preučevale povezavo med demenco in izpostavljenostjo trdnim delcem (znanim kot PM2,5), ki jih vdihujemo med dihanjem. Analiza kaže, da ko se za vsaka dva mikrograma na kubični meter poveča povprečna letna koncentracija PM2,5, se skupno tveganje za demenco poveča za 4 %.

Podrobnejši podatki pa kažejo, da je lahko izpostavljenost plinoma dušikovega dioksida in dušikovega oksida, ki nastajata pri izgorevanju fosilnih goriv, tudi dejavnik tveganja za demenco. Medtem ko raziskava ni našla povezave med ozonom – plinom, ki nastane v zraku zaradi reakcij med onesnaževali – in demenco.

Kljub nekaterim nejasnostim, so raziskovalci zaključili, da rezultati kažejo, “da so onesnaževala v zraku dejavniki tveganja za demenco”.

Več milijonov smrti zaradi onesnaženega zraka

Znano je tudi, da je onesnaženost zraka povezana s povečanim tveganjem za druge zdravstvene težave. Po svetu je ocenjenih 6,5 milijona smrti, ki jih je vsako leto mogoče pripisati prav onesnaženemu zraku.

Vir: The Guardian

(Visited 108 times, 1 visits today)