Kot smo napovedali, tokratna tema: glifosat. Glifosat je herbicid, ki se uporablja za zatiranje plevelov po vsem svetu. Spada v skupino totalnih herbicidov, ki zatrejo vse rastline, zato se v kmetijstvu ne uporablja neposredno na gojenih rastlinah.
Glifosat se uporablja po spravilu pridelka, da se “očisti” površina, ali pa v trajnih nasadih med posameznimi vrstami, kjer ne pride do neposrednega stika z gojenimi rastlinami. V Severni in Južni Ameriki se uporablja na gensko spremenjenih gojenih rastlinah (GSO), ki so tolerantne na glifosat. Takšna uporaba pri nas in v večini držav EU ni dovoljena.
Glifosat v EU
Komisija je decembra 2017 obnovila odobritev glifosata za 5 let, uporablja se lahko kot aktivna snov v fitofarmacevtskih sredstvih do 15. decembra 2022.
Morajo pa države članice pri obravnavi vlog za registracijo fitofarmacevtskih sredstev na svojem ozemlju, ki vsebujejo glifosat, upoštevati posebne določbe iz Uredbe o odobritvi glifosata. »Vsaka članica mora Primerno poskrbeti za zaščito podtalnice ter kopenskih živali in neciljnih rastlin, na javnih površinah morajo uporabo sredstev, ki vsebujejo glifosat, čim bolj zmanjšati ter v sredstvih, ki vsebujejo aktivno snov glifosat, prepovedati uporabo nevarnega dodatka, imenovanega POE-tallowamin. Gre za koformulant, ki je dovoljen kot dodatek v fitofarmacevtskih sredstvih v tretjih državah, npr. Severni in Južni Ameriki,« je zapisano na spletni strani Vlade RS.
Glifosat v Sloveniji
V Sloveniji je trenutno registriranih 25 sredstev, ki vsebujejo aktivno snov glifosat. Ta sredstva se uporabljajo v sadovnjakih, vinogradih, v vrtninah, v poljščinah, koruzi in žitih, na strniščih, travinju, pašnikih, v sladkorni pesi in v okrasnih rastlinah.
S sprejetjem Pravilnika o spremembi in dopolnitvi Pravilnika o pravilni uporabi fitofarmacevtskih sredstev, ki je začel veljati 7. maja 2018, je bila s 1. oktobrom 2019 ukinjena uporaba vseh herbicidov, tudi tistih, ki vsebujejo glifosat, na vseh javnih površinah, vključno z golf igrišči in športnimi igrišči.
S 1. aprilom 2021 pa se je ukinila še uporaba herbicidov na objektih gospodarske javne infrastrukture, kot so ceste in železnice.
Prodaja glifosata v Sloveniji
V spodnji preglednici si lahko pogledate podatke, koliko ton glifosata se je prodalo v Sloveniji med leti 2007 in 2018. Ker se veliko glifosata uporabi na javnih površinah, predvsem na cestah in železnicah, v prihodnjih letih vlada pričakuje znaten upad uporabe glifosata.
Vir: gov.si