Site icon Eko Dežela

Fitofarmacevtska sredstva v Sloveniji: Žvepla se porabi več kot 318 ton

Preverili smo Seznam registriranih fitofarmacevtskih sredstev v Sloveniji, v katerih je aktivna snov žveplo. Ta je v fungicidih za zatiranje gliv: Azumo WG, Biotip Sulfo 800 SC, Cosan, Cosavet DF in Cosinus.

Kje vse se uporablja žveplo?

Vsi omenjeni fungicidi se uporabljajo na trti za pridelavo vinskega in namiznega grozdja.

Poleg tega se Azumo WG uporablja tudi na sladkorni pesi, paradižniku, jajčevcih, pečkarjih (jablane, hruške, nešplje, kutine) ter koščičarjih (breskve, nektarine, marelice, češnje, slive).

Biotip Sulfo 800 SC se uporablja tudi na vrtnicah, jablanah in breskvah. Cosan pa na pečkarjih (jablane, hruške in kutine), koščičarjih (breskve, marelice, nektarine in slive), ozimnih in jarih žitih (pšenica, ječmen, tritikali in rž), bučnicah z užitno in neužitno lupino (kumare, bučke, buče, dinje in lubenice), plodovkah (paradižnik, paprika in jajčevci), hmelju in vrtnicah.

Previdnost pri uporabi

Na embalaži vseh omenjenih fungicidov je zapisano, da uporabniki s sredstvom ali njegovo embalažo ne smejo onesnaževati vode. Naprav za nanašanje ne smejo čistiti ali izplakovati v bližini površinskih voda. Preprečiti morajo onesnaženje preko drenažnih in odtočnih jarkov na kmetijskih zemljiščih in cestah.

Pri samem rokovanju s sredstvom morajo preprečiti onesnaženje vodotokov, vodnjakov, jezer in izvirov tako, da upoštevajo predpise s področja varovanja voda. Zaradi zaščite vodnih organizmov morajo upoštevati netretiran varnostni pas od 5 do 15 m.

Vpliv na zdravje ljudi

Posebnih razvrstitev ali opozoril glede vpliva na zdravje, na embalažah fungicidov, ki vsebujejo žveplo, ni.

Tule pa preberite o vseh 10 najpogostejših aktivnih snoveh v Sloveniji.

(Visited 88 times, 1 visits today)