Z okroglimi ličnicami, majhnimi tačkami in telesi, ki se popolnoma prilegajo dlani, so udomačeni hrčki priljubljeni hišni ljubljenčki. Manj znanih pa je 26 vrst divjih hrčkov, ki se sprehajajo po delih Evrope, Azije in Bližnjega vzhoda.
Tudi tega evropskega divjega glodavca v naravnem okolju ogrožajo podnebne spremembe, kmetijstvo in svetlobno onesnaževanje, zaradi česar je Mednarodna zveza za varstvo narave nedavno navedla vrsto kot kritično ogroženo.
V Franciji se je znižala za 94 odstotkov in za več kot 75 odstotkov v vzhodni Evropi, zlasti v Ukrajini in Rusiji. Po mnenju IUCN bo hrček brez ukrepov izumrl v treh desetletjih.
Pomemben člen ekosistema
Evropske hrčke, ki so za razliko od udomačenih zelo agresivni, saj ugriznejo vsakogar, ki se jih poskuša dotakniti, tudi tisti, rojeni v ujetništvu, je pomembno ohranjati, ker so ključna vrsta.
Služijo kot pomemben plen številnih plenilcev od evropske rdeče lisice do velikih ptic, kot je evrazijski orel. »Če izgubimo to vrsto, bi se ekosistem lahko sesul,« pravi Mihail Rusin, raziskovalec v kijevskem živalskem vrtu in to bi lahko škodilo skupnostim, ki se za hrano, vodo in druge storitve zanašajo na okolje.
Vzrok za zmanjšano reprodukcijo
Evropski hrčki na svet prihajajo po 18-dnevnih nosečnostih in njihova življenjska doba je kratka, približno dve leti. Toda v zadnjem stoletju so se stopnje reprodukcije in življenjske dobe hrčka znatno zmanjšale. Samice, ki so v večjem delu 20. stoletja v povprečju dosegle 20 potomcev na leto, rodijo le pet do šest potomcev. Razlog za ta upad ni jasen.
Verjetno gre za kombinacijo dejavnikov, vključno z razširitvijo monokulture – običajno pšenice ali koruze – po vsej Evropi.
Hrčki kot prebivalci travinja živijo večinoma na kmetijskih zemljiščih in se hranijo s pridelki. Toda samo koruza ali pšenica lahko povzroči zdravstvene težave, kot so pomanjkanje beljakovin in vitamina B3. Pomanjkanje vitamina lahko privede do nenormalnega vedenja evropskih hrčkov, pomanjkanje beljakovin v mleku pa lahko zavira razvoj mladičev. Posledično so bolj ranljivi in lahek plen za plenilce.
Morda bomo morali tudi s kmetijstvom pripomoči k ohranjanju živali.
Vir: National Geographic