“V gozdnem ekosistemu je prisotnost velikih zveri, med katere spada tudi ris, pomembna, saj kot krovne vrste v sistemu vplivajo na številne druge gozdne vrste ter povečujejo biotsko raznovrstnost in heterogenost habitatov,” so ob tem dnevu dejali na Ministrstvu za naravne vire.
V Sloveniji in širše je ris izredno ogrožena vrsta, v Sloveniji z doselitvami v alpski del želijo ustvariti tako imenovani povezovalno populacijo, ki bo pripomogla k povezovanju s sosednjimi populacijami in omogočila dolgoročen razvoj.
Strategija za varovanje risov
V Sloveniji je bila za varovanje risa leta 2016 sprejeta Strategija ohranjanja in trajnostnega upravljanja navadnega risa v Sloveniji 2016–2026. V Strategiji so opredeljeni ohranitveni cilji in strateške dejavnosti, potrebne za njihovo doseganje. Ena od predvidenih dejavnosti je tudi doselitev risov v Slovenijo, zato je Slovenija projekt Life Lynx podprla s pismom podpore in finančno. Na podlagi aktivnega sodelovanja in spremljanja aktivnosti v projektu lahko ministrstvo potrdi njegovo uspešnost in doseganje vseh zastavljenih ciljev.