Biotska raznovrstnost se hitreje zmanjšuje znotraj ključnih zaščitenih območij kot zunaj njih, so opozorili znanstveniki na vrhu ZN COP16 v Kolumbiji.
Študija je pokazala, da se je na tistih kritičnih območjih, ki niso bila zavarovana, biotska raznovrstnost med letoma 2000 in 2020 v povprečju zmanjšala za 1,9 odstotne točke, na območjih, ki so bila zavarovana, pa za 2,1 odstotne točke.
Kje so razlogi za upad biotske raznovrstnosti?
Avtorji študije so razložili, da veliko zavarovanih območij ni namenjenih ohranjanju celotnega ekosistema, temveč določenih vrst, ki so zanimive, kar pomeni, da popolna neokrnjenost biotske raznovrstnosti ni prioriteta. Drugi razlog je, da so te krajine morda že propadale, zato so bile sploh zaščitene.
Trenutno je zaščiteno 17,5 % kopnega in 8,4 % morskih območij na planetu. Toda za mnoga od teh območij “vzpostavljena zaščita ni dovolj stroga”, je dejal Gareth Thomas, vodja raziskovalnih inovacij v naravoslovnem muzeju v Londonu (NHM)
Zaščita ni dovolj stroga
Koncesije za nafto, plin in rudarstvo ogrožajo ključna območja za biotsko raznovrstnost, pa tudi domorodna ozemlja. Nacionalni park Conkouati-Douli je na primer eno najbolj biotsko raznovrstnih zavarovanih območij v Republiki Kongo – kljub temu pa je glede na novo poročilo Earth Insight več kot 65 % parka pokrito s koncesijami za nafto in plin.
Nedavna raziskava Univerze v Novem Južnem Walesu v Sydneyju je preučila gozdnata zemljišča v 300.000 zaščitenih območjih po svetu in ugotovila, da je politika skoraj popolnoma neučinkovita v številnih državah, bogatih z biotsko raznovrstnostjo, te države so Indonezija, Demokratična republika Kongo, Bolivija , Venezuela in Madagaskar.
Korupcija, politična nestabilnost in pomanjkanje sredstev so bili ključni razlogi, zakaj se zakoni o ohranjanju narave niso izvajali.
Thomas je dejal, da upa, da bodo ugotovitve študije oblikovalcem politik in izvajalcem zakonodaje vzbudile, da ni dovolj samo označiti območje kot zaščitena. »Ministri in oblikovalci politik morajo vedeti, da ne gre zgolj za doseganje številk,« je zaključil.
Vir: The Guardian