Site icon Eko Dežela

Cigaretni ogorki so med najbolj pogostimi odpadki in nevarni onesnaževalci

Toda cigaretni filtri  so velik onesnaževalec, saj je za naravno razgraditev potrebno do 12 let. Toda tudi po tem času posamezne sestavine ostanejo, saj se razgradijo v mikroplastiko, ki ostane v naravnem okolju in najde pot v prehranske verige.

Cigaretni filtri so narejeni iz celuloze in plastičnih vlaken in tako nikakor ne sodijo v zaboje z biološkimi odpadki. Vsako leto za proizvodnjo cigaretnih filtrov uporabijo približno milijon ton plastičnih materialov, ki večinoma končajo v naravi. Niso pa nevarni le plastični delci, temveč tudi ostanki nikotina in drugih strupenih snovi, ki jih vsebujejo cigarete.

Inovativni pristopi v Španiji

Reševanja problema odvrženih cigaretnih filtrov se po svetu lotevajo razmeroma počasi. Med vodilnimi na tem področju so v Španiji. Na številnih španskih plažah je že več let prepovedano kajenje, kršitelje pa lahko doleti kazen v višini do 2000 evrov. Lani so so uvedli še posebno dajatev za proizvajalce cigaret, iz katerih financirajo odstranjevanje cigaretnih ogorkov iz okolja on osveščevanje javnosti.

Med drugim so ponekod, prevsem na plažah zelo priljubljene Sončne obale (Costa del sol), ponudili v brezplačno uporabo prenosne pepelnike. Pepelniki so na voljo na posebnih stojalih ob vstopu na plažo, oblikovani pa so v obliki stožca tako, da jih je mogoče zapičiti v pesek. Po puporabi je mogoče pepelnik zapreti s pokrovom in ogorke varno odnesti do najbližjega smetnjaka. Pepelnik naj bi po uporabi vrnili na mesto izposoje.

Cigaretne ogorke so nabrali leta 2020 v sklopu čistilne akcije Čista obala in v opomin postavili skulpturo. Tudi v Strunjanu se je izkazalo da so ostanki cigaret najbolj pogost odpadek na obali.

(Visited 106 times, 1 visits today)