K temu jih zavezuje lani sprejeta uredba EU o obnovi narave. “Datum se morda zdi oddaljen, a naloga, ki je pred državami, tudi Slovenijo, je velik zalogaj,” opozarjajo v Društvu za opazovanje in preučevanje ptic Slovenije.
Uredba EU o obnovi narave državam namreč nalaga, da opišejo ukrepe za obnovo narave in način spremljanja njihove učinkovitosti ter določijo velikost površin, na katerih je treba izvesti obnovo, hkrati pa opišejo predvidene družbeno-gospodarske učinke in metode financiranja. Vsebovati morajo podrobne načrte do leta 2032 ter strateške poglede za obdobje do leta 2050.
“Čeprav je Ministrstvo za naravne vire in prostor jeseni obljubilo, da bo proces priprave načrta obnove v Sloveniji kar se da vključujoč – nevladne organizacije oz. civilna družba, ki delujemo na področju ohranjanja narave oz. varstva okolja smo interes za sodelovanje zelo jasno izrazile –, ministrstvo javnosti še ni posredovalo nobenih informacij o začetku tovrstnega nacionalnega procesa in predvidenih možnostih sodelovanja v procesu,” povedo v DOPPS.
Da pa se obnovo narave začne čimprej načrtovati (in seveda tudi izvajati), ni velikega pomena le za naravo, kot poudarijo, ampak predvsem za družbo, saj je to ključen korak k izhodu iz podnebne in biodiverzitetne krize.
Smernice za načrte za obnovo narave
Ker se v civilni družbi, tako evropski kot slovenski, zavedajo, kako zahtevna naloga je pred nami, so v Inštitutu za evropsko okoljsko politiko (Institute for European Environmental Policy) pripravili smernice in priporočila za pripravo ambicioznih načrtov za obnovo narave, na PIC – Pravnem centru za varstvo človekovih pravic in okolja in Društvu za opazovanje in proučevanje ptic Slovenija (DOPPS) pa so poskrbeli za njihov prevod v slovenščino. Želijo si namreč, da da bi bila vsebina kar se da dostopna čim širši strokovni in splošni javnosti.
Smernice in priporočila za ambiciozne načrte za obnovo narave
V njih med drugim državam poudarjajo, da morajo biti v proces načrta vključeni akterji civilne družbe ter zagotovljeno medresorsko sodelovanje, da morajo biti načrti dostopni javnosti, ter da je treba z ukrepi začeti čim prej.
“Vsak dan, mesec, ko obnovo narave postavljamo na stranski tir, je namreč izgubljen. Zato je neizmerno pomembno, da ne odlašamo več in da se za obnovo narave zavzame celotna vlada,” še poudarijo na DOPPS.