Site icon Eko Dežela

Bo EU po novem bolj stroga pri seznamu onesnaževal vode?

Evropska komisija je konec julija začela spletno javno posvetovanje, da bi poiskala mnenja o prihajajočem pregledu seznamov onesnaževal, ki se pojavljajo v površinskih in podzemnih vodah, ter ustreznih regulativnih standardih.

Pobuda je še posebej pomembna za izvajanje nedavno sprejetega akcijskega načrta za ničelno onesnaževanje v okviru evropskega zelenega dogovora in širša prizadevanja za zagotovitev učinkovitejše in varnejše rabe vode. Javno posvetovanje je odprto za povratne informacije do 1. novembra 2021.

Koristi čiste vode za vse

»Zagotavljanje dobre kakovosti površinske in podzemne vode v Evropi je najpomembnejše za zdravje ljudi in za okolje,« je ob tej priložnosti povedal komisar za okolje, oceane in ribištvo Virginijus Sinkevičius. Spodbudil je tudi k izogibanju onesnaževanja, ki ga povzročajo pesticidi, PFAS ali iz ostankov farmacevtskih izdelkov. »Želimo slišati vaša stališča o tem, kako je to najboljše doseči,« je zaključil.

Potrebne izboljšave

Zadnja „ocena primernosti“ decembra 2019 je pokazala, da je zakonodaja EU o vodah na splošno primerna za svoj namen. Vendar pa je treba izboljšati vidike, kot so naložbe, izvedbena pravila, vključevanje ciljev vode v druge politike, kemično onesnaževanje, upravna poenostavitev in digitalizacija. Namen te revizije je odpraviti nekatere pomanjkljivosti v zvezi s kemičnim onesnaženjem in zakonsko obveznost rednega pregleda seznamov onesnaževal. Prav tako želi obravnavati potrebo po pospešitvi izvajanja (tudi z uporabo digitalnih orodij) in podpirati države EU pri obravnavi vprašanj s snovmi, ki onesnažujejo okolje, ki jim preprečujejo izpolnjevanje zakonskih obveznosti in doseganje okoljskih ciljev.

Ta pobuda prispeva tudi k izvajanju strateškega pristopa EU do farmacevtskih izdelkov v okolju in dopolnjuje načrtovane strategije o kemikalijah za trajnost in farmacevtske izdelke ter vzporedne ocene učinka za izboljšanje direktive o čiščenju komunalnih odpadnih voda, direktive o industrijskih emisijah in izvajanje nove direktive o pitni vodi.

 

Vir: EK

(Visited 26 times, 1 visits today)