8:01 dop OKOLJE

Bio-oglje – kaj to sploh je in kaj ima pri tem Slovenija?

Konzorcij slovenskih, avstrijskih in italijanskih partnerjev pod vodstvom Kemijskega inštituta izvaja transnacionalni projekt Alps4GreenC.

Projekt Alps4GreenC je osredotočen na vzpostavitev celovitega okvira za uporabo ostankov biomase za proizvodnjo bio-oglja. V partnerskih državah se bo proučilo možnosti pretvorbe biomase in podalo predloge za vzpostavitev transnacionalnih vrednostnih verig, ki temeljijo na bio-oglju.

S projektom želijo najti odgovor na izzive, s katerimi se sooča alpski prostor: negativni učinki energetske odvisnosti in visoke cene energije, izguba biotske raznovrstnosti in visoka občutljivost na podnebne spremembe.

V projektu bodo oblikovali rešitve za uporabo razpoložljive biomase v regiji. “Cilj projekta je oblikovati politična priporočila za pripravo ustreznih ukrepov in izvesti praktično testiranje in pilotno proizvodnjo zelenega ogljika za oceno potenciala njegove uporabe v jeklarski industriji in kmetijstvu. Projekt prvič transnacionalno povezuje obstoječe inovacijske in surovinske potenciale za vzpostavitev vrednostne verige proizvodnje bio-oglja, s čimer bo prispeval k ustvarjanju pogojev za energetsko zadostnost in zaščito podnebja v regiji,” povedo na Kemijskem inštitutu, ki je koordinator transnacionalnega sodelovanja za vzpostavitev vrednostne verige proizvodnje bio-oglja.

Rezultati projekta in transnacionalnega sodelovanja ne bodo, kot napovedujejo, koristili le deležnikom, ki so neposredno vključeni v vrednostno verigo (velika, mala in srednja podjetja, ki so proizvajalci ostankov biomase, ponudniki tehnologije in končni uporabniki), temveč tudi nacionalnim in regionalnim javnim službam, sektorskim agencijam ter visokošolskim in raziskovalnim organizacijam.

Projekt se je pričel septembra 2022 in bo trajal 18 mesecev.

Več informacij je na voljo na spletni strani projekta Alps4GreenC.

(Visited 224 times, 1 visits today)
Close