7:10 pop OKOLJE

Avstrija po 30 letih podnebne politike na ravni izpustov CO2 iz leta 1990

V preteklih dneh so raziskovalci Wegenerjevega centra za podnebje in globalne spremembe na Univerzi v Gradcu objavili študijo o emisijah ogljika v Avstriji.

Emisije CO2 so se v državi leta 2021 povečale za 6,5 % in se vrnile na raven iz leta 1990. To v bistvu pomeni, da mora Avstrija za dosego ogljične nevtralnosti do leta 2040 in spoštovanje Pariškega podnebnega sporazuma v naslednjih 18 letih zmanjšati emisije za 95 %.

Pariški podnebni sporazum navaja, da mora biti država glede na ravni emisij iz leta 1990 ogljično nevtralna, kar pomeni, da Avstrija v zadnjih 30 letih ni napredovala pri doseganju tega cilja.

Ogljični proračun Avstrije

Ko je leta 2020 prvič izbruhnila pandemija, so se emisije ogljika dramatično znižale. Lani, ko so številne industrije spet začele obratovati in so se omejitve postopoma končale, so emisije začele naraščati. V Avstriji so se v primerjavi z letom 2020 povečale za 6,5 % in dosegle raven iz leta 1990. To pomeni, da je avstrijski proračun za emisije ogljika le 700 milijonov ton, da doseže nevtralnost.

Poleg tega raziskovalci pojasnjujejo, da mora 90 % zmanjšanja izhajati iz fosilne energije in industrije, medtem ko lahko shranjevanje ogljika v kmetijstvu in gozdarstvu prav tako pomaga pospešiti proces.

Zanimivo je, da se zdi, da so emisije stalna težava, kljub dejstvu, da Avstrija nenehno razkriva nove zelene projekte in 100-odstotno ogljično nevtralnost nacionalne železnice.

Pravičen prehod– Avstrija v globalnem kontekstu

Kljub temu da mora Avstrija zmanjšati svoj vpliv na okolje, poročilo Wegenerjevega centra opozarja tudi na odgovornost vlade do držav v razvoju. Dr. Gottfried Kirchengast je pojasnil, da morajo dodatni izravnalni skladi teči v različne dele sveta in tako financirati trajnostno energijo.

Vir: The Mayor

(Visited 133 times, 1 visits today)
Close