Leta 2020 so iz Bostvane poročali o skrivnostnem množičnem poginu slonov – pomrlo naj bi jih kar 350. Glede na ogroženost vrste, so znanstveniki pogin označili kot katastrofo ohranjanja.
Sloni vseh starosti so hodili v krogih, nato pa se onesvestili in poginili. Sumili so zastrupitev s cianidom ali skrivnostno neznano bolezen.
Šele zdaj so objavili članek, ki pravi, da so bili sloni najverjetneje zastrupljeni z vodo, v kateri so cvetele strupene modrozelene alge, znane kot cianobakterije.
Podnebne spremembe po celem svetu vplivajo na to, da so cvetenja alg pogostejša, obsežnejša in trajajo dlje časa.
Pa ne bi slonov strupena voda odvrnila od pitja?
Znanstveniki so se ubadali tudi s tem vprašanjem, a satelitski posnetki so razkrili tudi, da v radiju prek 100 kilometrov ni bilo nobene druge možnosti za pitje. Po 88 urah brez vode sloni umrejo – in tako jim ni preostalo drugega, kot da pijejo iz ene od vodnih kotanj.
Razkrili so še, da so pregledali okoli 3000 vodnih kotanj, v katerih je bila presežena vrednost cianobakterij. Ter, da so od te vode najverjetneje poginile še številne druge živali, katerih trupel pa niso našli.
Ta dogodek opozarja na to, kako krhko je življenje v divjini, ko začne na naravo vplivati podnebje, pod vplivom človekovih dejavnosti.