Avtor rb; foto: adobestock 4:56 pop OKOLJE

2000 južnih belih nosorogov se bo iz farme selilo na svobodo v Afriki

Septembra letos je African Parks, neprofitna organizacija, ki skrbi za zavarovana območja, postal uradni skrbnik 2000 nosorogov.

Organizacija je kupila največji zasebni obrat za vzrejo nosorogov v ujetništvu na svetu: Platinum Rhino, 7.800 hektarjev velike posesti jugovzhodno od Johannesburga.

Ustanovitelj in nekdanji lastnik Platinum Rhino, južnoafriški multimilijonar John Hume, je leta 1992 začel z vzrejo nosorogov s približno 200 živalmi. Stavil je na idejo, da bo mednarodna prepoved nosorogovih rogov razveljavljena. Glede na to, da je mednarodna trgovina z nosorogovimi rogovi še vedno nezakonita, je Hume pred petimi leti objavil, da se farma sooča s finančnimi težavami.

Farma je bila aprila dana na dražbo, ker ni prejela nobene ponudbe, so se po zagotovitvi nujnega financiranja od donatorjev African Parks odločili za nakup farme. Kupili so opremo, nosoroge in druge živali (vključno z 213 bivoli, 11 žirafami, sedmimi zebrami, petimi povodnimi konji ter ovcami in kozami). Z namenom postopne opustitve vzreje in preselitev vseh 2000 v ujetništvu vzrejenih belih nosorogov in njihovih prihodnjih potomcev (ocenjenih 100 na leto) v zavarovana območja po vsej Afriki v naslednjih 10 letih. Kar bo pomagalo zagotoviti dolgoročno prihodnost te vrste.

Premestitev nosorogov naj bi se začela v začetku prihodnjega leta

Nekaj belih nosorogov bodo premestili v Nacionalni park Kruger, kjer je bilo lani ubitih 124 nosorogov. Preostale bodo preselili v druge države. African Parks trenutno upravlja 22 parkov v 12 državah, vključno z Malavijem, Ruando in DR Kongo, vsi pa ponujajo nove domove nosorogom.

Že od nekdaj glavna grožnja krivolov

Južni beli nosorogi so bili blizu izumrtja v 19. stoletju, populacijo so iztrebili kolonialni lovci. »Število južnih belih nosorogov po Afriki zdaj narašča,« pravi Mike Knight, predsednik skupine strokovnjakov za afriške nosoroge IUCN. A glavna grožnja ostaja krivolov. »Po vsej celini se je pritisk krivolova od leta 2015 naprej na splošno zmanjšal,« še pove. »Vendar je bilo leta 2022 v Afriki ubitih najmanj 551 nosorogov.«

Vir: The Guardian

(Visited 136 times, 3 visits today)
Close