Praznični december je čas, ko v večji meri kot sicer uporabljamo eksotične začimbe iz daljnih dežel. Predvsem za pripravo sladic in toplih napitkov.
Nekaj smo jih vzeli pod drobnogled.
Cimet
Cimet je mehka skorja drevesa cimetovca, ki izvira iz Šrilanke. S svojim vonjem vedno pričara spomine na praznike. Pri nas ga dodajamo predvsem sladkim jedem, lahko pa tudi za pripravo mesnih omak. Za uporabo v kuhinji, predvsem pri peki, je lažje uporabljati mleti cimet. Za pripravo toplih napitkov pa se je bolje odločiti za cimet v skorji.
Klinčki
so znani tudi pod imenom nageljnove žbice, čeprav nimajo nobene povezave z nageljni. Ime žbice se jih je oprijelo, ker imajo obliko starinskega žeblja. Klinčki so posušeni cvetni popki dišečega klinčevca, ki izvira z Moluških otokov v Indoneziji.
Muškatni oreh
prav tako izvira iz Moluških otokov. Kot začimba je uporabna velika peška v trdem ovoju, ki spominja na oreh. Jedem da največ okusa, če ga nastrgamo med kuhanjem.
Zvezdasti janež
je plod tropskega drevesa. Poleg privlačnega videza ga odlikuje specifičen vonj in okus, ki mu ga daje eterično olje anetol.
Sladki koren
prav tako vsebuje anetol, zato po okusu spominja na janež, le da je slajši. Za uporabo so primerni oleseneli deli korenin. Rastlina uspeva v južni Evropi in Aziji.
Piment
je na videz popru podobne začimba, ki pa po okusu bolj spominja na mešanico cimeta, klinčkov in muškatnega oreščka. Drevesa uspevajo predvsem v Srednji Ameriki.
Kardamom
izvira iz Indije. Uporabna so aromatična semena, ki se razvijejo v majhnih strokih. Ponekod ga dodajajo tudi kavi.
Vanilija
je še danes ena izmed najdražjih začimb. Uporabna so drobna semena iz dolgih strokov, plodov orhideje z zelenimi cvetovi. Najbolj cenjena burbonska vanilija prihaja z otokov Madagaskar in Reunion, sicer pa rastlina izvira iz Srednje Amerike.