Med zanimivi sadeži, ki se občasno pojavljajo v bolje založenih prehrambenih trgovinah so tudi za jajce veliki rdeče ali rumeno obarvani sadeži opuncije.
Sadež je potrebno olupiti, pod usnjato lupino pa se nahaja mehko meso s številnimi peškami, katere lahko pojemo podobno kot pri kiviju. Lotimo se ga lahko tudi tako, da ga prerežemo in notranjost pojemo z žlico. Okus je rahlo voden, a prijetno sladek in osvežujoč ter se ga ne da primerjati z nobenim izmed znanih sadežev.
Opuncije običajno uživamo presne, okus pa lahko izboljšamo, če jih prelijemo z limoninim sokom, stepeno smetano, sadnim sirupom, medom ali vročo čokolado. Narezane, sesekljane ali pretlačene sadeže lahko uporabljamo tudi za razne sladke ali kisle omake, kot dodatek sadnim solatam, z dodatkom popra, majoneze in zelišč, pa jih lahko dodajamo kot prilogo različnim jedem.
Tudi zdravilni učinki
Opuncija vsebuje največ vitamina C, kalcija, magnezija in kalija. Plodove, cvetove, liste in korenine opuncije so že od nekdaj uporabljali tudi v naravnem zdravilstvu. Indijanci so iz zmletih delov kaktusov pripravljali zdravilno mazilo za zlomljene ude in zvite sklepe. Čaj pomaga pri bolečinah v trebuhu, pri lajšanju težav zaradi povečane prostate in pri odvajanju vode iz telesa. Iz ploščatih členov pa ponekod iztiskajo sok, katerega uporabljajo za hlajenje opeklin, za blaženje pikov insektov ali pa kot vlažilne kozmetične obloge.
Barviti cvetovi
Sadeži dozorijo na kaktusih s ploščatimi ovalnimi členi. Bodljikave rastline so še posebno zanimive v času cvetenja, ko jih krasijo srednje veliki rumeni, rdeči ali oranžni cvetovi. Iz njih se razvijejo rdeči, rumeni, zeleni ali vijolični bodeči plodovi. Znanih je več kot 250 vrst, v Sredozemlju pa se je najbolj razširila Opuntia ficus-indica ali indijanska figa.
Previdno nabiranje
Če v toplejših obmorskih krajih naletite na kaktuse s plodovi, si jih le privoščite! Pri uživanju opuncije pa je potrebna previdnost, ker so sadeži običajno obdani s tankimi bodicami, ki jih je težko odstraniti iz kože. Najbolje je, da se lupljenja lotimo kar v rokavicah. Debelo bodičasto lupino najlaže odstranimo tako, da z nožem najprej odrežemo oba konca, nato pa olupimo še preostanek. Za prodajo gojijo sorte s plodovi, ki nimajo bodic, ali pa te odstranijo.