Poletje je odličen čas za paradižnike! To je čas, ko so najboljši – lepo rdeči, sočni in polni okusa. Obstaja več vrst paradižnikov, od majhnih, velikih, rdečih, rumenih in celo črnih. Vsak ima svoj značilen okus in osebnost in vsakega lahko uporabimo na različne načine. Poletje je pravi čas, da preizkusite nove in okusne jedi iz paradižnikov.
Če paradižnike vzgajate na vrtu, boste do konca poletja z njimi preplavljeni. Morda pa ste srečni prejemnik in paradižnike dobite od soseda ali babice ali pa na trgu od bližnjega kmeta. Sveže lahko uporabite za omako ali salso, v solatah ali sendvičih, lahko pa si jih pripravite tudi za ozimnico in v njih uživate skozi celo leto. Tu je 5 idej kako najbolj okusno uporabiti paradižnike!
Domača brusketa
Paradižnikovi najboljši prijatelji so olivno olje, česen in hrustljav kruh. Brusketa je italijanska predjed, ki se odlično prileže h kozarcu belega vina. Segrejte pečico, postavite tanke rezine kruha na pekač in ga pokapajte z olivnim oljem. Pecite ga 3 – 4 minute, dokler ni zlato rjave barve in hrustljavo zapečen. V ponvi segrejte žlico olivnega olja, dodajte 4 sesekljane stroke česna in mešajte, dokler se ne zmehča. Dodajte razpolovljene češnjeve paradižnike, začinite s soljo in poprom ter kuhajte, da se zmehčajo tudi paradižniki. Paradižnike nadevajte na opečeni kruh, okrasite s svežim peteršiljem ali baziliko in posujte z naribanim parmezanom. Dober tek!
Polnjeni paradižniki
Vsestranske paradižnike lahko tudi nadevamo. Preprost in hiter recept, ki si ga lahko prilagajamo po želji. Paradižnike preprosto izdolbemo in jih nadevamo z nadevom. Za nadev lahko pripravimo gobe, špinačo, kvinojo in izdolbene ostane paradižnika. S pripravljeno mešanico nadevamo paradižnike, jih postavimo na pekač in pečemo še 30 minut.
Domači sušeni paradižniki
Obožujemo posušene paradižnike, kajne? Zakaj si jih ne bi torej pripravili kar doma? Ne glede na to ali paradižnik sušimo na soncu, v pečici ali dehidratorju, je to povsem preprosto. Zrele paradižnike prepolovite in jim izdolbite semena. Položite jih na pekač, jih začinite s soljo in poprom in pokapajte z olivnim oljem. Nastavite pečico na najnižjo temperaturo in pustite paradižnike, da se pečejo 8 ur, oziroma dokler se ne skrčijo in posušijo.
Pečeni paradižniki
Paradižniki so sladki, a če jih spečete dobijo intenzivno, bogato aromo, ki je izredno polnega okusa. Pečene paradižnike lahko ponudimo kot prilogo ali pa jih uporabimo v drugih jedeh. Položite prepolovljene paradižnike na pekač, jih pokapajte z olivnim oljem in začinite s soljo in svojimi najljubšimi zelišči. Pecite jih 20 minut na 220 °C.
Paradižnikova sladica
Ja res je, sladica. V sladicah uporabljamo špinačo, avokado in bučke, zakaj ne bi tudi paradižnika? Konec koncev je paradižnik sadje in s svojim sladko kislim okusom, je odlična sestavina za sladice. Naslednjič, ko boste pripravljali sladoled ali sorbet, poskusite dodati paradižnik ali dva k osnovnemu receptu. Tudi nekaj paradižnikovih rezin se odlično prileže k sadnemu koktajlu. Njihov nežen okus se najbolje prepleta z jagodami, lubenico, ananasom, mangom, hruškami in melono. Paradižnikovo sladico lahko okrasite s svežimi lističi mete ali bazilike.