6:00 pop KMETIJSTVO-IN-GOZDARSTVO

Hortiterapija – vrtičkanje je najmočnejše sredstvo proti stresu na svetu

Preživljanje časa na prostem je ena najbolj zdravih dejavnosti, saj svež zrak ugodno vpliva na možgane in razpoloženje, hkrati pa je odlična priložnost za telesno dejavnost in krepitev mišic, ki med celodnevnim sedenjem sicer trpijo. Tako imenovana hortiterapija oziroma zelena terapija vrtičkanja nam pomaga odtrgati misli od vsakodnevnih težav v službi in sprostiti stres.

Vrtičkanje za telo in duha

Tudi raziskave dokazujejo, da skrb za vrtiček ugodno vpliva na telesno in duševno zdravje. Hortiterapija je telesna dejavnost, ki jo primerjajo celo z jogo. Vsakodnevno gibanje v naravi, sajenje, skrb za rastline in zalivanje so elementi, ki bodo zmanjšali stres in nam prihranili celo kakšno uro pri psihoterapevtu.

S hortiterapijo bomo dosegli boljše telesno in duševno počutje ter si hkrati sami pridelali tudi zdravo sadje in zelenjavo. Glede na to, da navadno vrtnarimo na prostem, nam svež zrak očisti pljuča, kožo nahranimo s kisikom, s soncem pridobimo tudi nepogrešljivi vitamin D, veliko se gibamo in na splošno uživamo v vseh dobrih straneh, ki nam jih ponuja narava.

Zalivanje proti depresiji

man-1285163_640

Zalivanje rastlin, na primer, lahko deluje zelo pomirjujoče, saj nas poleg samodejnih, ponavljajočih se gibov, sproščajo tudi zvoki tekoče vode in na nas delujejo celo proti depresivno. Urejanje vrtička in gojenje rastlin nam omogoča vstopiti v harmonijo z naravo, zaradi česar se počutimo del sveta, ki nas obkroža, si med seboj pomagamo ter tako bogatimo in vzdržujemo tudi socialne stike z drugimi.

 

Vir: www.buonenotizie.it

(Visited 271 times, 2 visits today)
Close