Gradbeni sektor se sooča z različnimi izzivi pri zmanjšanju vplivov stavb na okolje, saj mora pri gradnji kakovostnih objektov ohranjati naravne vire in upoštevati krožnostne principe. 

Inovacije v gradbeništvu so ključnega pomena za izboljšanje učinkovitosti, trajnosti in varnosti pri gradnji. Uvajanje novih tehnologij, kot so digitalna orodja, napredni materiali in avtomatizacija, omogočajo hitrejše in natančnejše izvajanje projektov, obenem pa stroškovno učinkovito in do okolja prijazno poslovanje. Z razvojem trajnostnih rešitev se gradbeništvo prilagaja sodobnim izzivom ter ustvarja bolj kakovostne bivalne in delovne pogoje.

Pripravljeni na spremembe

»V EU je vsaka država članica sprejela svojo nacionalno usmeritev za zmanjšanje povprečne porabe primarne energije v stanovanjskih stavbah za 16 odstotkov do leta 2030 in za 20 do 22 odstotkov do leta 2035,« pravi predsednik upravnega odbora združenja Green Buidling Council Slovenija dr. Iztok Kamenski. Ti nacionalni ukrepi bodo morali zagotoviti, da bomo vsaj 55 odstotkov zmanjšano povprečno porabo primarne energije dosegli z obnovo najslabših stavb, pri nestanovanjskih stavbah pa revidirana direktiva predvideva postopno uvedbo minimalnih standardov energetske učinkovitosti za prenovo 16 odstotkov najslabših stavb do leta 2030 in 26 odstotkov najslabših stavb do leta 2033. »Z revidirano direktivo tako stavbe brez emisij postajajo novi standard za novogradnje,« doda.

Do leta 2025 naj bi gradbena industrija v EU investirala približno 40 milijonov evrov v projekte, ki bodo zmanjšali njihov ogljični odtis za 15 odstotkov, te naložbe pa so del širših prizadevanj za zeleni prehod, pojasnjuje doc. dr. Katja Malovrh Rebec, vodja Oddelka in laboratorija za gradbeno fiziko na Zavodu za gradbeništvo Slovenije (ZAG). 

ZAG je pripravljen na prihajajoče spremembe, saj imajo desetletne izkušnje na področju ocenjevanja okoljskih vplivov, vključno z okoljskimi deklaracijami proizvodov (angl. Environmental Product Declaration -EPD), preverjanjem okoljskih tehnologij in ugotavljanja potencialnih rizikov, povezanih z emisijami kemijskih spojin na zdravje ljudi in okolje, pojasni dr. Alenka Mauko Pranjić, vodja Oddelka za materiale.

(Visited 10 times, 10 visits today)
Close