Kakšne bodo družbenoekonomske posledice epidemije v prihodnjih letih? To je bila tema spletnega omizja, ki ga je prejšnji teden organiziralo Društvo za širitev znanja in raziskovanje v medicini, ki deluje pod okriljem interventnega kardiologa prof. dr. Matjaža Bunca, v sodelovanju z Zavodom za strokovno izobraževanje in podporo inovacijam – E-Coopedu.
Na spletni okrogli mizi so se dr. Andreja Kodrin, dr. Tamara Pavasović Trošt, Ali Žerdin in mag. Lenart Kučić z moderatorjem Igorjem Bergantom pogovarjali o različnih izzivih, ki čakajo našo družbo po epidemiji.
Pozabili na green deal?
Dr. Andreja Kodrin, ekonomistka, direktorica Quintaum d.o.o. in TMK d.o.o. ter članica Poslovnega sveta IRCAI – Mednarodnega raziskovalnega centra za umetno inteligenco pod okriljem UNESCA pravi, da nas je koronavirus vrgel na bob stezo. »Po njej drvimo z veliko hitrostjo, ne pogovarjamo pa se o tem, kje se bomo ustavili. Večina gospodarstva je še vedno na »infuziji«. Slovenija bo letošnje leto končala z 8 milijard večjo zadolženostjo, kar nam bo zelo omejilo manevrski prostor za nadaljnje razvojne korake.«
Ob tem dr. Kodrin poudarja tudi, da smo med epidemijo dali na stranski tir trajnostno politiko, ki je bila pred epidemijo ena naših glavnih zavez. »V tem času smo pozabili na t. i. »green deal«, ki je bil usmerjen v trajnostno ekonomijo, s katero bi poskrbeli, da bi bile osnovne človeške dobrine razporejene tako, da bi vsi živeli dostojno življenje. Zdaj smo te instrumente porabili za golo preživetje.«
Povezava do omizja pa tule.