V času koronakrize je lahko visoka stopnja digitalizacije in avtomatizacije proizvodnje konkurenčna prednost, saj omogoča delo ter spremljanje proizvodnih in poslovnih procesov na daljavo.
Pobirali sadove avtomatizacije
V Ljubljanskih mlekarnah so času epidemije vsem zaposlenim v režiji omogočili delo od doma, kar je bila velika sprememba v poslovanju. Ker so bili že pred epidemijo visoko digitalizirani (lani so dobili naziv Tovarna leta časnika Finance) in imajo vse procese oblikovane v skladu z načeli Industrije 4.0, so tehnologi in razvojniki ter nekateri vodje lahko delali od doma. Vse procese je bilo namreč mogoče upravljati na daljavo, saj je njihova proizvodnja visoko avtomatizirana.
Z digitaliziranostjo kos povečanemu povpraševanju
Ljutomerski Cleangrad, ki deluje na področju čistih prostorov, v sedanjih razmerah svojo proizvodnjo povečuje. »Proces digitalizacije v podjetju uspešno izvajamo že kar nekaj let in ga tudi nenehno nadgrajujemo. Vsekakor nas je vpliv Covid krize prisilil v določene dodatne ukrepe na tem področju, a nismo imeli večjih težav pri uvajanju dela od doma na tistih delovnih mestih, kjer je pač to možno. Delo od doma se v tem času izvaja po potrebi in glede na razmere v določenih oddelkih podjetja,« razlagajo.
Se je pa precej spremenil način komunikacije s kupci in organizacija sestankov. Ti v veliki meri potekajo na daljavo, kar je precejšnja sprememba v primerjavi s preteklimi leti.
V Cleangradu pravijo, da niso imeli izpada proizvodnje, za kar so poskrbeli dobri preventivni ukrepi in odgovorno vedenje vseh zaposlenih. »Ob vsem zapisanem lahko z optimizmom zremo naprej v novo poslovno leto,« poudarjajo.
Pisarno so preselili v oblak
V Konecranes Slovenija, ki deluje na področju dvigalne tehnike, so pisarno popolnoma preselili v oblak in omogočili zaposlenim v komerciali in administraciji delo od doma. Prav tako pospešeno razvijajo rešitve za preventivno in prediktivno vzdrževanje ter nadzor industrijskih žerjavov kot dodatno storitev, s katero pripomorejo k večjemu nadzoru delovne opreme skozi njen življenjski cikel.
Okretni tudi na področju digitalizacije
V Revozu so s projektom digitalizacije začeli že pred krizo Covid-19. Je pa res, da je ta uporabo nekaterih orodij še pospešila in okrepila. Med drugim so tudi okrepili delo na daljavo in od doma.
V Iskraemecu pravijo, da jim ustvarjalnost, prilagodljivost in inovativnost, ki so del njihovega DNK, pomagajo, da se učinkovito in hitro prilagajajo svetovnim tržnim spremembam in so v koraku z globalnimi trendi. V tem letu jim je bil v veliko pomoč IT oddelek, ki je hitro in učinkovito zaposlenim omogočil hibridno delovno okolje.
Skupina Impol se pospešeno ukvarja z digitalizacijo poslovnih procesov, tako da bi se ta proces odvijal ne glede na koronakrizo. Zaradi zmanjševanja tveganj za okužbe večji del zaposlenih, ki to lahko, opravlja delo od doma.