Site icon Eko Dežela

ZPS svetuje: Kako kupovati na črni petek, da bo nakup uspešen in ugoden?

foto: adobestock, ekodezela

Trgovci nas na t.i. črni petek na vsakem koraku obveščajo o popustih in neverjetnih ponudbah, pa so res tako prijazne našim denarnicam?

Britanska potrošniška organizacija Which je leta 2021 ugotovila, da je 99,5 odstotka »neverjetnih ponudb« enakih ali celo bolj ugodnih v drugih obdobjih leta. V raziskavi so preverili več tisoč cen in ugotovili, da z nakupom na črni petek skoraj zagotovo ne boste dosegli najnižje cene v zadnjem letu.

Na ZPS zato opozarjajo, da so velika znižanja pogosto le vaba za nepremišljene nakupe, za promocijo povprečnih izdelkov in tudi za lažno znižanje cen. Da boste dan popustov izkoristili za nakup kakovostnega izdelka, ki ga v resnici potrebujete, so pripravili uporabne nasvete,..

1. Napišite si seznam želja

Vnaprej si napišite seznam izdelkov, ki jih potrebujete in bi jih želeli kupiti. V spletni trgovini lahko naredite seznam priljubljenih izdelkov, da vidite, ali se bo kateri pojavil med znižanimi.

2. Naročite se na e-novice

Večina trgovcev predstavlja svoje izdelke in aktualne akcijske ponudbe v e-novicah. A ob e-novicah in objavah na družbenih omrežjih bodite previdni. Če vas ob privlačnih akcijah zamika, da bi izkoristili popuste, najprej premislite, ali oglaševani izdelek res potrebujete.

3. Glejte ceno, ne »popusta«

Naj vas ne zavedejo slogani, kot je »70 % mega razprodaja«. Poiščite prvotno ceno izdelka in si oglejte, kako se je cena »razvija« skozi mesec ali dva. Vsekakor preverite tudi cene pri drugih trgovcih, saj je lahko pri enem trgovcu cena s popustom enaka redni ceni pri drugem.

4. Ne bodite ‘obsedeni’ z (določeno) znamko

Ne glede na to, ali nakupujete na črni petek ali ob kateri drugi priložnosti, nikoli ni dobro izbrati izdelka samo zaradi znane blagovne znamke. Prav tako naj vas ne zavedejo zelo poceni ali celo neznane znamke. Te sicer niso nujno slabe, ni pa naključje, da se nekatere pojavljajo le v promocijskih obdobjih.

5. Preverite spletne ocene izdelkov

Če ima izdelek v spletni trgovini pet zvezdic, še ne pomeni, da je dober. Še posebej, če je dobil le eno oceno ali pa je predmet niza lažnih ocen. Zato ne glejte samo končne ocene, ampak preberite tudi vsebino mnenj. Pretirano pozitivni komentarji, ali veliko mnenj, objavljenih na isti datum, so lahko znak, da se za mnenji skrivajo kupljene ocene.

6. Preberite splošne pogoje

Preberite splošne pogoje prodajalca, saj ti običajno vsebujejo informacije o strošku in času dostave, morebitnih garancijskih pogojih, pogojih vračila izdelka in o prodajalcu samem.

Če nakupujete na spletnih platformah bodite še posebej pozorni na to, kdo je prodajalec. Če gre za partnerskega prodajalca na platformi ali na spletni tržnici, je pomembno vedeti, da sklepate prodajno pogodbo z njim, a vas poleg njegovih splošnih pogojev zavezujejo tudi splošni pogoji platforme.

7. Pozor pri nakupih na spletnih mestih zunaj EU

Spletne nakupe je bolje omejiti na prodajalce, ki imajo sedež v Sloveniji ali v EU. To je varnejše v smislu garancije in storitev za stranke. Poleg tega boste morali, če kupite nekaj na spletnem mestu zunaj EU (tudi Združeno kraljestvo), plačati dodatne davke, carine in uvozne dajatve. Te pristojbine so običajno plačane prevozniku, ki vam dostavi paket.

8. Ne nasedajte lažnim promocijam

Se je cena pred nekaj dnevi zvišala in nenadoma padla na prejšnjo raven? Umetno zvišanje cene tik pred popusti je nepoštena in zavajajoča poslovna praksa, vendar Zakon o varstvu potrošnikov pozna varovalko: trgovec mora pri znižanju izdelkov poleg nove cene navesti tudi ceno, ki je bila najnižja v zadnjih 30 dneh pred znižanjem. Pocenitev mora torej biti realna. Če opazite, da trgovec ne upošteva omenjenega zakonskega določila, ga prijavite Tržnemu inšpektoratu RS, ki je pristojen za nadzor in ukrepanje v tovrstnih primerih.

9. Bodite pozorni na morebitne spletne prevare

Obdobje, ko spletne trgovine tekmujejo z izjemnimi ponudbami, je ugodno tudi za goljufe. Povezava v oglasu ali e-pošti za črni petek lahko vodi do lažne spletne strani, ki so jo ustvarili kibernetski kriminalci. Če vnesete svoje osebne podatke ali informacije o plačilu, jih lahko zlorabijo in ukradejo vašo identiteto ali izpraznijo vaš bančni račun. Še posebej bodite pozorni na naslov pošiljatelja sporočila in si oglejte, kam v resnici vodi URL v e-pošti ali oglasu.

10. Ste res prejeli, kar ste naročili?

Prodajalec mora zagotoviti, da vam je dostavljen izdelek, ki ste ga naročili. Če ne ustreza naročenemu oziroma je poškodovan, odgovarja prodajalec.

Ali je izdelek skladen, morate preveriti v času dostave ali zelo kmalu zatem in se nemudoma odzvati. Fotografirajte neustrezen ali poškodovan izdelek in nemudoma stopite v stik s prodajalcem prek njegove spletne strani ali po elektronski pošti.

Če opazite napako v 30 dneh, imate izbiro: lahko zahtevate nov brezhiben izdelek, vračilo kupnine, znižanje kupnine (sorazmerno z neskladnostjo) ali popravilo izdelka.

11. Spremljajte rezultate ZPS testov

Tako lahko uvrstite na svoj seznam dokazano kakovostne izdelke, ki pogosto celo niso med najdražjimi. S sledenjem rezultatov testov lahko precej prihranite. Prav tako boste vedeli, kakšna je bila okvirna cena pred črnim petkom, torej ali je izdelek res znižan.


Preberite tudi: Črni petek je črn dan za okolje

(Visited 65 times, 2 visits today)