Posnetke, ki so jih objavili v četrtkovi oddaji Tarča na RTV SLO, je priskrbelo Društvo (AETP) za transparentnost živalskih obratov, ki preko medijskih kampanj uvaja transparentnost v slovensko živinorejo in z njo povezano industrijo.
Skrivni posnetki prikazujejo baterijsko rejo kokoši nesnic pri enem od slovenskih rejcev. Kokoši so nagnetene v kletke, z golimi vratovi, neodstranjene glodavce, trupla mrtvih kokoši, na enem od njih pa zneseno jajce …
Razkrili so tudi, da je lani od dotičnega rejca kupovalo jajca skoraj 300 javnih zavodov, od šol, vrtcev, bolnišnic do domov za ostarele.
Daljši posnetek si lahko ogledate na strani AETP, o tej tematiki pa smo poročali tudi mi …
Take reje kokoši v kletkah strokovnjaki že nekaj časa niso videli
Ob razkritju posnetkov so v oddaji spregovorili tudi strokovnjaki, ki so bili presenečeni. »Na teh posnetkih ne gre za rejo, kjer bi bilo dobro poskrbljeno za zdravje in dobrobit živali,” je bila jasna Andreja Bizjak, nekdanja direktorica Inšpekcije za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin. Opozorila je še, da če takšna jajca kupujejo javni zavodi, na primer domovi za ostarele, gre za še večje tveganje, saj gre za občutljiv del prebivalstva.
»Take reje v kletkah že nekaj časa nisem videla. To se dogaja pri rejcih, ki ne vedo, kaj je biovarnost, ki ne vedo, da je to čuteče bitje, ki ne vedo, da je treba poskrbeti za prehrano, za vodo, za normalno vedenje,« je povedala Alenka Dovč z Inštituta za perutnino na ljubljanski veterinarski fakulteti.
»Da kokoš znese jajce na truplu in porabi perje poginule živali za gnezdo, je samo po sebi absurd,« pa je povedal vodja Nacionalnega centra za dobrobit živali Ožbalt Podpečan.
Konec reje živali v kletkah po 2028?
V društvu AETP so tudi pobudniki peticije “Slovenija proti kletkam”. Pravijo, da je čas, da v zakon za zaščito živali umestimo prepoved reje kokoši nesnic v tesnih kovinskih kletkah.
Peticijo lahko podpišete tukaj.
Tudi na ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano zagovarjajo opustitev reje živali v kletkah, zato si prizadevajo, da bi v najkrajšem možnem času pripravili vse potrebno za postopen prehod na rejo brez kletk. »V zadnjem letu so bili že opravljeni konkretni koraki za spremembo zakonodaje. Kdaj bo pravilo o reji brez kletk stopilo v veljavo, pa je odvisno predvsem od pogovorov z vsemi deležniki in zagotovitvijo finančnih sredstev za ta prehod. Cilj je, da v Sloveniji ne bi bilo več reje živali v kletkah po letu 2028. Živali so čuteča živa bitja, zato moramo to zavedanje prenesti iz zakonodaje v prakso,« so še zapisali na spletni strani ministrstva.