Z namenom krepitve zdravja, preprečevanja bolezni in s tem zmanjševanja neenakosti v zdravju v lokalni skupnosti ter omogočanja boljše dostopnosti in dosegljivosti zdravstvenih podatkov v vseh slovenskih občinah že deveto leto zapored pod okriljem strokovnjakov NIJZ nastajajo vsebine Zdravje v občini.
Pregled podatkov kaže, da nas je bilo v letu 2023 nekoliko manj, postali smo še malo starejši, bolj delovno aktivni, a manj izobraženi. Ob tem smo nekoliko shujšali, bili manj bolniško odsotni in se malo več posluževali pomoči na domu. “Zabeležil smo večjo odzivnost in udeležbo v državnih presejalnih programih ter nižjo pojavnost klopnega meningoencefalitisa. Na splošno je bilo kazalnikov, ki so se izboljšali, več kot tistih, ki so se poslabšali,” še povedo na NIJZ.
Prvič manj bolniške odsotnosti
Po devetih letih stalnega naraščanja bolniške odsotnosti, so v letu 2023 zabeležili padec za dobrih 12 %, in sicer s 21,6 dni na 19 dni nezmožnosti za delo. “Sicer pa se je število dni nezmožnosti za delo na zaposlenega v primerjavi z letom 2016, ko smo prvič objavili kazalnike na ravni občin, v povprečju zvišalo s 13 na 19 dni. Bolniška odsotnost je v bila letu 2023 v 131 občinah nad slovenskim povprečjem (v letu 2022 je bilo takšnih 134 občin), pri čemer se je stanje izboljšalo v kar 173 občinah,” sporočajo z NIJZ.
Že deveto leto zapored beležijo pozitivni trend zmanjševanja stopnje poškodovanih v transportnih nezgodah, ki se je v letu 2023 izboljšala za skoraj 6 %. Prav tako se je za 1,3 % zmanjšal delež prometnih nezgod z alkoholiziranimi povzročitelji. Ob tem pa je sicer delež bolezni, neposredno pripisljivih alkoholu, ostal nespremenjen.
Nadaljuje se trend zmanjševanja števila primerov hospitalizacij zaradi astme pri otrocih in mladostnikih, ki so se zmanjšali za dodatnih 14,5 % v primerjavi s prejšnjo objavo. Opazno se je zmanjšalo število okužb s klopnim meningoencefalitisom (za dobrih 17 %).
Nekateri kazalniki kažejo na slabše zdravje
Povečalo se je število prejemnikov zdravil zaradi sladkorne bolezni, rahlo pa tudi število prejemnikov zdravil zaradi duševnih motenj. Za 2,7 % se je povečalo število prejemnikov pomoči na domu. Stopnje novih primerov raka so v letu 2023 nekoliko zrasle (za 0,7 %), predvsem na račun raka dojk.
Dobra udeležba v presejalnih programih
Udeležba v presejalnih programih za zgodnje odkrivanje raka se je znatno izboljšala
Udeležba žensk v presejalnem programu ZORA je po opaznem padcu pred nekaj leti ponovno narasla in je v letu 2023 znašala 74,5 %, kar je po besedah NIJZ za dobrih 4 % več kot v prejšnjem letu. Prav tako se je za skoraj 3 % povečala odzivnost v Program Svit, ki je v letu 2023 dosegla 65,3 %. Presejanost v programu DORA je ostala skoraj enaka in je znašala 77,9 %.
Vsi podatki ta posamezne občine so dostopni na obcine.nijz.si