Avtor Br; foto: adobestock 11:04 dop AKTUALNO

Zbiranje podpisov za obdavčitev najbogatejših za financiranje socialno-podnebnega prehoda

Države EU izgubljajo vsaj 286,5 milijarde evrov prihodkov letno, ker najbogatejših ne obdavčijo progresivno.

Davek na najbogatejše Evropejce bi predstavljal nov lastni vir sredstev EU za financiranje socialno-podnebnega prehoda v državah članicah in za pomoč državam za spopadanje s posledicami podnebnih sprememb.

Najbogatejši 1 % v Evropi ima v lasti skoraj polovico vsega finančnega bogastva na celini, zgolj od leta 2020 pa so evropski milijarderji svoje akumulirano bogastvo povečali za eno tretjino na vrtoglavih 1,9 bilijona evrov.

Najbogatejši so tudi največji onesnaževalci

Ni skrivnost, da so najpremožnejši tudi največji svetovni onesnaževalci z emisijami, ki nas s svojo luksuzno potrošnjo, predvsem pa z naložbami, vodijo v podnebni in širši okoljski zlom.

Najpremožnejši 1 % svetovnega prebivalstva je v letu 2019 sam proizvedel toliko izpustov kot spodnji dve tretjini svetovnega prebivalstva skupaj.

Analiza investicij 125 največjih milijarderjev na svetu kaže, da v povprečju vsak izmed njih ustvari 3 milijone ton izpustov na leto, kar je več kot milijonkrat več od povprečne osebe v spodnjih 90 % svetovnega prebivalstva. Izpusti najbogatejših vodijo planet proti katastrofi.

Pobuda za obdavčitev najbogatejših

Davek na ekstremno bogastvo v EU, s prihodki katerega bi se financirale socialne in podnebne politike, bi tako prispeval k reševanju podnebne krize kot tudi k zmanjšanju družbenih neenakosti.

Če želite tudi vi podpisati vseevropsko pobudo za obdavčitev najbogatejših, to lahko storite tukaj.

Vir: Umanotera

(Visited 29 times, 30 visits today)
Close