Ob delovanju agregata v zaprtem ali deloma zaprtem prostoru (garaža, klet, balkon) lahko nivo ogljikovega monoksida (CO) v prostoru hitro naraste in doseže smrtno nevarno koncentracijo že po nekaj minutah.
“Agregati morajo biti tako nameščeni vsaj 7 m stran od objekta in biti obrnjeni z izpušno cevjo stran od objekta, poleg tega pa mora veter pihati od objekta proti agregatu. Posebno nevarna je tudi uporaba agregatov v jaških in poglobljenih delih objektov, kjer se lahko nakopiči ogljikov monoksid,” opozarjajo.
V Sloveniji vsako leto zaradi zastrupitve z ogljikovim monoksidom umre več deset ljudi, pogosti so primeri zastrupitev celih družin.
CO je namreč plin brez barve, vonja in okusa, ki nastaja pri nepopolnem gorenju plina, kurilnega olja, drv, premoga … Zato ga ne zaznamo.
“V bivalnih prostorih lahko nivo ogljikovega monoksida naraste zaradi nepravilne namestitve, vgradnje, delovanja ali vzdrževanja peči na drva in premog, kaminov ter plinskih gorilnikov za ogrevanje prostorov in vode. Nivo CO lahko naraste v stanovanju tudi pri nepravilno zgrajenem ali pokvarjenem dimniku ali ventilacijskem sistemu, poleg tega pa lahko prodre v stanovanje tudi iz kleti s pečjo, iz garaže s prižganim avtomobilskim motorjem ali iz sosednjega stanovanja skozi ventilacijski sistem,” pojasnjujejo na Sekciji.
Zastrupljenci s CO imajo številne in neznačilne težave, zato blage zastrupitve z ogljikovim monoksidom pogosto spregledamo. Na prisotnost CO v stanovanju tako največkrat pomislimo šele takrat, ko nekdo izgubi zavest.
Znaki zastrupitve z ogljikovim monoksidom
- blaga: blag glavobol, slabost, bruhanje, utrujenost, omotičnost, oslabelost, poslabšanje osnovne bolezni (npr. kroničnega bronhitisa ali angine pektoris),
- zmerna: močan utripajoč glavobol, zaspanost, zmedenost, težave pri mišljenju, motnje vida, zanašanje pri hoji, hitro bitje srca,
- huda: nezavest, krči, dušenje, bolečina za prsnico, odpoved srca in dihanja, smrt.
“Blage zastrupitve lahko potekajo tudi daljši čas in se kažejo s poslabšanjem učnega uspeha otrok in težavami v službi pri odraslih, lahko pa tudi z različnimi duševnimi težavami. Znaki blagih zastrupitev niso značilni in so zelo podobni virozam, na primer gripi. Pri zastrupitvi s CO se zdravstvene težave izboljšajo izven stanovanja in povrnejo ob vrnitvi v stanovanje, pri virozi pa se težave ne spreminjajo. Na CO pomislimo tudi ob sočasnem pojavu zdravstvenih težav pri več ljudeh v istem prostoru, predvsem med kurilno sezono. Vsak sum na zastrupitev s CO moramo vzeti zelo resno in se zavedati, da zastrupitve s CO povzročijo trajne okvare možganov z motenim spominom in mišljenjem, težavami pri učenju in pogostimi glavoboli,” opozarja Sekcija.
Na kopičenje CO v stanovanju nas lahko pravočasno opozori alarmna naprava oziroma detektor CO v zraku.
In prva pomoč?
Zastrupljenca moramo spraviti na svež zrak in poklicati reševalce, če je mogoče, odpremo okna in vrata, tudi sami ne vstopamo in se ne zadržujemo v prostoru. Reševanje zastrupljenca je vzpostavitev in vzdrževanje osnovnih življenjskih funkcij, torej postopki oživljanja.