Avtor Rb; fotografija je simbolična (adobestock) 12:21 pop AKTUALNO

Zakaj so lovci kritični do predloga novele zakona o divjadi in lovstvu?

Vlada je prejšnji četrtek sprejela predlog novele zakona o divjadi in lovstvu, ki med drugim uvaja dovolilnice za pse, označevanje parkljaste divjadi neposredno po odvzemu in zagotavlja možnost odvzema na nelovnih površinah.

Po besedah Lovske zveze Slovenije niso bili vabljeni k oblikovanju zakona, čeprav gre za spreminjanje temeljnega zakona, ki ureja lovstvo v Sloveniji.

Hkrati pa ocenjujejo, da je predlog izrazito nestrokoven in škodljiv. Novost, elektronsko prijavljanje škod po divjadi, pa bo po njihovem mnenju finančno prizadela predvsem lovske družine.

Predlog novele ne rešuje nekaterih perečih problemov

Lovska zveza Slovenije (LZS) je opozorila, da predlog novele ne rešuje problematike naraščajočih škod po divjadi, ne ureja statusa lovskih psov kot službenih psov in ne rešuje še vrste drugih vprašanj. Kot še pravijo, bo sprejetje takega zakona imelo negativne posledice najprej za lovce, če ti ne bodo več mogli opravljati svoje vloge, posledično bo v velike težave zaradi divjadi zašlo tudi kmetijstvo.

Na pristojnem ministrstvu pravijo, da so očitki neutemeljeni ter da bi se morali čim prej pogovoriti za skupno mizo in razmisliti o implementaciji zakonodaje v dobro lovcev, kmetov in divjadi.

Divjad vse bližje naseljem

Na drugi strani pa je vsako leto opaziti več divjadi v bližini naselji. Naravovarstveniki vzroke za to iščejo v podnebnih spremembah in posegih v prostor, saj se naravni habitati zaradi človekovih posegov krčijo. Na LZS pa izpostavljajo, da ima vsak habitat svojo “prehransko kapaciteto” in absolutna zaščita ene vrste živali omejuje možnosti za preživetje drugih vrst.

Eden od takih primerov je zaščita medveda, posledica je približevanje medvedjih mater z mladiči k naseljem kot alternativnim nahajališčem hrane in varnim prostorom, v katere odrasli medvedje praviloma ne zahajajo.

“Motil” naj bi jih tudi šakal

(Visited 52 times, 52 visits today)
Close