“Dejstvo je, da imajo velike zveri v naravi nenadomestljivo vlogo, res pa je tudi, da prihaja do konfliktov z ljudmi in njihovimi dejavnostmi, vključno z živinorejo in čebelarstvom,” poudarjajo v Zavodu za gozdove Slovenije, ki je s partnerji začel nov projekt LIFE Varna paša.
Slovenija je ena od držav v Evropi, ki ima ohranjene vse tri vrste velikih zveri (rjavi medved, volk in evrazijski ris). Kljub izjemni pokritosti naše države z gozdom pa nimamo obsežnih gozdnih kompleksov, ki bi zagotavljali »samostojni« življenjski prostor za velike zveri, zato so interakcije z njimi neizogibne. Zaradi prepletanja naravnega okolja in kulturne krajine je tako nujno, da ljudje z zvermi soobstajamo.
“Velike zveri se v zadnjih letih pojavljajo tudi na območjih, kjer več desetletij niso bile stalno prisotne, npr. v alpskem svetu. Pojav je pri lokalnih skupnostih, zlasti pri živinorejcih, sprožil številna vprašanja, saj obstoječi nabor preventivnih ukrepov in način njihovega izvajanja ni vedno primeren za zahtevnejša območja alpskih pašnikov,” pravijo.
Za izboljšanje in uskladitev dela na področju upravljanja z velikimi zvermi so se v novem skupnem projektu “LIFE VARNA PAŠA” so se tako zbrale vse ključne organizacije:
- Zavod za gozdove Slovenije (vodilni partner),
- Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije,
- Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano,
- Kmetijsko gozdarski zavod Nova Gorica,
- Univerza v Ljubljani (štirje oddelki Biotehniške fakultete in Fakulteta za elektrotehniko),
- Čebelarska zveza Slovenije in
- Občina Pivka.
Sredstva za izvajanje projekta so partnerji pridobili iz evropskega mehanizma LIFE, sofinancira pa ga Ministrstvo za naravne vire in prostor.
O sobivanju zveri in človeka tudi v šolah
“Raznolik partnerski konzorcij iz gozdarskega, kmetijskega in akademskega sektorja bo sistemsko pristopil k razvoju novih rešitev za preprečevanje konfliktov. Glavnina projektnih aktivnosti bo zato namenjena zmanjševanju škod, ki nastajajo zaradi napadov velikih zveri na pašne živali in drugo človekovo premoženje. Cilj je izboljšati, prilagoditi in uvesti izvedljive ukrepe za preprečevanje škod, razširiti njihovo uporabo z aktivnim sodelovanjem deležnikov ter razviti stroškovno racionalne in učinkovite ukrepe, ki bodo vključeni v novo skupno kmetijsko politiko po letu 2027,” pojasnjujejo, kaj bo njihovo delo v projektu.
“Namen projekta je tudi razvijati spretnosti skupnega dialoga med različnimi interesnimi skupinami in strokami ter povečati znanje o velikih zvereh, s poudarkom na učinkovitih praksah za preprečevanje konfliktov. Pri tem je ključnega pomena tudi prenos znanj iz prakse v šole. Z vključitvijo tematik v redne izobraževalne programe s področja kmetijstva, gozdarstva in naravovarstva se bo zapolnila vrzel v sistemskem izobraževanju ter tako dolgoročno prispevala k strpnemu soobstoju velikih zveri in človeka,” še dodajo.
Več o učinkovitih ukrepih na strani Varna paša.