Avtor ur; foto: ado bestock 10:38 dop AKTUALNO

Z letošnjim letom priporočajo tudi cepljenje proti prehladu

Od letošnjega leta na prej je poleg cepljenj proti gripi, covid 19 in pnevmokoknim okužbam na voljo tudi cepljenje proti respiratornemu sincicijskemu virusu (RSV), ki ga priporočajo za nosečnice in osebe, stare 60 let in več.

RSV je namreč zelo nalezljiv virus, s katerim se lahko okužimo večkrat tekom  življenja, ne glede na starost, poudarja NIJZ.

Širi se s telesnim stikom (z dotikom, s poljubljanjem, z rokovanjem) z okuženo osebo, pa tudi s kužnimi kapljicami, ki nastanejo pri kašljanju ali kihanju. Poleg tega lahko virus RSV na površinah preživi tudi do več ur. Okužbe z RSV se v državah z zmernim podnebjem najpogosteje pojavljajo od jeseni do pomladi.

RSV pri starejših otrocih in odraslih praviloma povzroči le prehladno obolenje

Dojenčki in starejši odrasli pa imajo, kot pravijo na NIJZ, večje tveganje za težji potek okužbe z RSV in zaplete, okužba lahko pri njih povzroči resne bolezni, kot sta bronhiolitis in pljučnica, ki lahko zahtevata hospitalizacijo.

!Imunski sistem novorojenčkov in dojenčkov, zlasti mlajših od 6 mesecev, še ni popolnoma razvit, zato so zelo ranljivi za okužbo z RSV. Nevarnost za težji potek RSV je zlasti pri prezgodaj rojenih otrocih, otrocih s kronično pljučno boleznijo in otrocih s hujšo prirojeno srčno napako. Pri starejših odraslih pa so ogroženi zlasti, če imajo oslabljen imunski sistem ali kronične bolezni, kot so sladkorna bolezen, srčno-žilne bolezni ali kronične pljučne bolezni, ” navajajo.

Tudi starejši odrasli imajo večje tveganje za težji potek okužbe z RSV in zaplete (bronhitis, pljučnica), še posebej tisti, ki imajo oslabljen imunski sistem ali kronične bolezni, kot so sladkorna bolezen, srčno-žilne bolezni ali kronične pljučne bolezni.

Okužba RSV poslabša tudi obstoječe kronične bolezni, kot so astma, kronična obstruktivna pljučna bolezen in srčno popuščanje, kar lahko privede do resnih in potencialno življenjsko nevarnih zapletov.

Nosečnica s cepljenjem proti RSV zaščiti svojega dojenčka

Cepljenje nosečnic proti RSV spodbudi tvorbo protiteles proti RSV pri materi, razlagajo na NIJZ. “Nato se protitelesa prenesejo na plod preko posteljice, kar novorojenčku nudi zaščito pred hudimi okužbami z RSV v prvih mesecih življenja, zmanjšuje tveganje za hospitalizacijo in resne zaplete. Cepljenje proti RSV se priporoča od 24. do vključno 36. tedna nosečnosti (to pomeni od 24 tednov in 0 dni do 36 tednov in 6 dni). To je obdobje, ko se lahko razvije dovolj protiteles, ki se prenesejo na plod in nudijo zaščito po rojstvu. Cepljenje se opravi z enim odmerkom cepiva proti RSV.!

Cepljenje nosečnic proti RSV je brezplačno, torej ga krije obvezno zdravstveno zavarovanje. Za starejše pa je samoplačniško.

(Visited 75 times, 2 visits today)
Close