Curtis VanderSchaaf, profesor gozdarstva, na državni univerzi Misisipi, ki se ukvarja z vprašanji trajnosti, pravi, da imajo tako prava kot umetna drevesa svoje prednosti in slabosti.
Ko so božična drevesca živa in rastejo, črpajo ogljikov dioksid iz zraka in ga uporabljajo kot gradnike svojega lesa. Ta proces se ustavi, ko je drevo posekano. In na neki točki se posekano drevo začne razkrajati in ponovno sproščati ogljik. Pozitivno je, da bo koreninski sistem drevesa še nekaj časa skladiščil ogljik, zato se za nadaljevanje cikla običajno posadijo nova drevesa.
Kako izbrati najbolj trajnostno pravo drevo?
Izvor drevesa – če izberete na primer kavkaško jelko, bo ta prepotovala dolgo pot do vašega doma in prispevala nekaj transportnih emisij. Seveda je posekano drevo z najmanjšim vplivom na okolje tisto, ki ga posekate na lastnem dvorišču. Če te možnosti nimate, obiščite lokalno drevesnico, ki ščiti tla pred erozijo in skrbi, da v površinsko vodo ali podtalnico ne zaidejo gnojila in pesticidi, ki jih uporabljajo za gojenje drevesc.
Zavod za gozdove Slovenije vsako leto posebej označi slovenska drevesa.
Pospravljanje drevesa – pomembno je tudi, kaj storite s svojim drevesom po praznikih. Recikliranje je veliko boljša izbira kot pustiti les, da se razgradi na odlagališču. Razkosano božično drevo je primerno kot zastirka ali pa ga pustite, da zgnije nekje na odmaknjenem mestu vašega dvorišča. Tako bo zagotovil začasen dom številnim žuželkam, pticam in divjim živalim.
Umetna drevesa zdržijo leta in leta, toda …
Umetna drevesa so večinoma proizvod na osnovi nafte in ko enega zavržete, lahko traja več sto let, da se razgradi. Zato je prvi način za zmanjšanje emisij z umetnim drevesom njegova ponovna uporaba. Ponovna uporaba se izogne vplivu ogljika pri proizvodnji, pakiranju in pošiljanju novega. Emisije vašega umetnega drevesa se gibljejo od štirih do celo 20 let v primerjavi z emisijami vsakoletnega nakupa živega drevesa.
Veliko umetnih dreves je narejenih tako, da zdržijo 30 let ali več. Če želite podaljšati njegovo življenjsko dobo, bodite previdni pri postavljanju in shranjevanju. Če se poškoduje, preverite, ali lahko najdete nadomestne dele, namesto da zamenjate celotno drevo.
Bodite pozorni na izvor in uporabljene materiale
Približno 80 % umetnih božičnih drevesc je izdelanih na Kitajskem. Ladijski promet je precej učinkovit, vendar mora drevo še vedno priti do in iz pristanišč. Namesto tega lahko poiščete drevo, ki je bilo narejeno v Evropi. Nekateri proizvajalci izdelujejo drevesa iz recikliranih materialov, vsaj delno, kar pomaga zmanjšati njihov ogljični odtis. Manjša umetna drevesa ali modeli z manj iglic prav tako porabijo manj plastike.
Tudi vrsta uporabljene plastike vpliva na količino porabljene nafte. Nekatere raziskave so pokazale, da ima lahko plastične iglice, izdelane iz polietilenskih plastičnih kalupov, manjši vpliv kot tradicionalne iglice, izdelane iz polivinilklorida ali PVC.
Dajte umetnemu drevesu drugo življenje
Če vam umetno drevo ni več všeč – morda je preveliko za nov dom – poskusite drevo prodati nekomu, ki išče prav tako drevo ali ga podarite dobrodelni organizaciji, trgovini z rabljenim blagom ali domu za ostarele, da ga bodo drugi lahko še naprej uporabljali.
Prav tako ste lahko ustvarjalni in spremenite namen starih drevesnih vej v okrasne vence in girlande.
Pomembna je tudi osvetlitev
Pri vsakem prazničnem drevescu bodite preudarni pri ugašanju lučk, ko ni nikogar v bližini in ponoči. Razmislite o uporabi manj lučk. LED lučke so energetsko učinkovitejše od žarnic z žarilno nitko.
Za konec pa profesor Curtis VanderSchaaf še opomni, da je v celotni sliki praznikov, ko ljudje potujejo ter kupujejo in vračajo darila po pošti, ogljični odtis vašega božičnega drevesa manjša skrb.
Vir: Science Alter