Avtor Foto: Postojnska jama d.d. 10:28 dop AKTUALNO

Varuhi mladičev človeške ribice se potegujejo za nagrado Nature 2000

Evropska komisija je razglasila 21 finalistov za evropsko nagrado Natura 2000 za leto 2022, med finalisti, ki prihajajo iz 11 držav, je tudi slovenski projekt.

Varuhi človeške ribice iz Postojnske jame so med finalisti projekta Natura 2000 pomemben glasnik Slovenije kot zelene, butične in trajnostne destinacije. 

»To je veliko več kot izjemen gospodarski uspeh. To je tekmovanje, kjer bomo svoje delo in skrb do narave podarili svojim vnukom,« se je s ponosom odzval predsednik upravnega odbora Postojnske jame Marjan Batagelj. »To je globok poklon človeški ribici, Postojnski jami in celotni Sloveniji!«

V Postojnski jami 21 malih človeških ribic

Človeška ribica (Proteus anguinus) je ogrožena živalska vrsta na dinarsko-kraškem svetu, endem, ki ga ne najdete nikjer drugje na svetu. Prav zato se je vodstvo Postojnske jame zavezalo k varovanju te živalske vrste, ohranjanju njenega življenjskega prostora, izobraževanju šolajočih otrok ter osveščanju širše javnosti o škodljivih vplivih kmetijstva na onesnaževanja podtalnice.

Leta 2016 je bil svet prvič v zgodovini priča edinstvenemu odlaganju jajčec in kasneje izleganju mladičkov človeške ribice v turistični jami. Po petih letih imajo v jami 21 malih zverinic, za katere skrbijo kot za največji zaklad, 24 ur dnevno, 7 dni na teden.

Povezujejo se z zunanjimi eksperti in znanstveniki z Biotehniške fakultete v Ljubljani. S skupnimi močmi, predvsem pa z veliko ljubezni, so postavili najuspešnejši jamski laboratorij, nova dognanja sicer še vedno skrivnostne živalske vrste, pa so prinesle pomembne informacije za preučevanje reprodukcije človeške ribice in razumevanje bistvenih postopkov za uspešen program vzreje.

Človeška ribica postala simbol za čisto vodo

Onesnaževanje kraškega površja je zaradi prepustnosti in luknjičavosti tal izjemno problematičen vidik, saj onesnaževala hitreje in v večji meri dosežejo pitno vodo. Od pitne in čiste vode na krasu pa ni odvisna le človeška ribica, pač pa tudi veliko število ljudi, saj kras pokriva kar 43 % slovenskega ozemlja (v svetovnem merilu pa 12 %). Vse, kar onesnažimo na površju, konča v podzemlju. »Manj kot onesnažujemo površje, lažje bomo ohranili habitat ribice in pitno vodo. Naša prizadevanja za ohranitev zmajevih mladičkov so tako odraz boja za čisto okolje. Ribica pa je postala simbol za čisto vodo,« so zapisali na spletni strani Postojnske jame.

Preverite še ostalih 20 finalistov in oddajte glas za najboljšega finalista tule .

Vir: Postojnska jama, Natura 2000

(Visited 150 times, 1 visits today)
Close