Predlog ohranja seznam dovoljenih vrst živali, hkrati pa, kot pravi UVHVVR, strožje ureja posedovanje nevarnih in zahtevnih vrst.
Katere so predvidene spremembe na temo eksotičnih živali?
Pravna ali fizična oseba lahko predlaga živalsko vrsto na seznam dovoljenih vrst živali, ki vsebuje strokovno utemeljitev. Pristojni organ o predlogu odloči na podlagi mnenja, ki ga izda vsaj tri članska komisija za spremembo seznama dovoljenih vrst živali.
Če je ocena vseh točk pozitivna in je mnenje o primernosti uvrstitve pozitivno, upravni organ, pristojen za veterinarstvo, predlogu ugodi in ministrstvu predlaga spremembo seznama, ki ga dopolni v šestih mesecih. Vse stroške v zvezi s predlogom za uvrstitev vrste na seznam dovoljenih vrst živali, nosi predlagatelj.
Živali, ki niso na seznamu dovoljenih vrst, lahko poseduje:
- živalski vrt, ki izpolnjuje pogoje in je registriran v skladu s predpisi, ki urejajo ohranjanje narave;
- zatočišče, ki izpolnjuje pogoje in je registrirano v skladu s predpisi o ohranjanju narave.
Fizična ali pravna oseba, ki poseduje živali ali živalske vrste, ki niso uvrščene na seznam dovoljenih vrst živali, lahko poseduje te živali do njihove naravne smrti, če v 12 mesecih od začetka uporabe spremenjenega zakona:
- živali označi;
- zagotovi hrambo odvzetega materiala za molekularno gensko analizo v ustanovi z opremo za hranjenje materiala za molekularno-genetske preiskave;
- prijavi označeno žival ministrstvu, pristojnemu za ohranjanje narave, ki žival vpiše v register prostoživečih vrst živali ter
- zagotovi izpolnjevanje predpisanih bivalnih razmer in oskrbo v skladu s predpisi.
Če oseba živali ne želi več posedovati, jo lahko proda ali odda osebam, ki posedujejo tovrstne živali ali živalske vrste v Sloveniji ali zunaj Slovenije. O prodaji ali drugi spremembi lastništva obvesti ministrstvo, pristojno za ohranjanje narave.
Priložnost, da poveste svoje mnenje
UVHVVR vas vabi, da se vključite v javno obravnavo ter podate konstruktivne predloge, komentarje in pripombe, do 12. marca 2025 – tukaj.