Novela uvaja prepoved reje kokoši nesnic v kletkah, tudi obogatenih, prepoved naj bi začela veljati 1. januarja 2029.
V društvu AETP, ki preko medijskih kampanj uvaja transparentnost v slovensko živinorejo in z njo povezano industrijo, so veseli, da je ministrstvo prepoznalo trpljenje kokoši v kletkah in opustitev baterijske reje vključilo v novelo. Verjamejo, da lahko opustitev kletk v Sloveniji izvedemo že pred skrajnim rokom ministrstva.
A opozarjajo, da ne smejo zaspati na lovorikah, saj se je kapital že organiziral in pritiska na politiko, da opusti prepoved kletk oziroma jo zamakne v nedoločeno prihodnost. »Še naprej moramo ohranjati fokus in ubraniti dobrobit kokoši. Na politike pa apeliramo, naj se držijo svojih obljub.«
Tudi v Zvezi nevladnih organizacij za zaščito živali pozdravljajo ukinitev reje kokoši nesnic v kletkah, ki je tudi po mnenju stroke že preživeta. »Čeprav na trgovskih policah jajc iz baterijske reje praviloma več ne najdemo, se še vedno uporabljajo v kuhinjah javnih zavodov in posredno v prehranski industriji. Kljub temu, da je ta način reje pri nas v manjšini, v slovenskih kletkah trpi približno 200.000 kokoši, ki so natlačene na površini, veliki za en A4 list papirja. Zato je nujno, da se baterijsko rejo ukine in preide na druge, bolj humane načine reje,« so še povedali.
Nova prepoved tudi v prašičereji
Nadejamo se tudi predvidene prepovedi kirurške kastracije pujskov brez uporabe anestezije ob posegu in analgezije pred, ob ali neposredno po posegu.
Svoje konstruktivne predloge, komentarje in pripombe na novelo zakona o zaščiti živali lahko do 12. marca 2025 oddate tukaj.