Upravno sodišče je zaradi tožbe Alpe Adria Green 23. maja ustavilo odstrel 235 medvedov, sporoča organizacija, Ministrstvo za naravne vire pa je tri dni kasneje obvestilo vse lovske družine, da je s 23. majem ustavljen odstrel.
“Lovske družine imajo sklenjene pogodbe s podjetji, ki trgujejo z divjačino. V naših gozdovih lahko lovi vsak, tudi brez dovoljenja, samo lovcu mora plačati odstrel in da ga lovec spremlja,” pravijo na Alpe Adria Green. Po njihovih ocenah je zaslužka s poboji medvedov vsako leto okoli milijon evrov. Podatkov o tem, komu in koliko gre ta denar, koliko je od tega plačanega davka, saj gre za naše skupno premoženje, nimajo, saj jim podatka, kot navajajo, ne razkrijejo ne Ministrstva ne Lovska zveza.
Prepoved lova zaščitenih vrst
Prepoved lova je edina bistvena prednost, ki jo imajo zaščitene vrste. “To, da država ne izvaja dovolj intenzivno drugih ukrepov, ki bi izboljšali toleranco interesnih skupin, ne more biti razlog za odreditev odstrela. Ekspertiza, na katero se sklicuje dovoljenje za odstrel 235 medvedov, neprimerno prikazuje podatke o povečanju števila konfliktov. Iz ekspertize lahko sklepamo, da so novo metodo ponderiranja škod uvedli zato, ker se število konfliktov dejansko ne povečuje in statistika ne bi opravičevala lova. Zato so opažanja medveda začeli šteti med konflikte in ponderiranje prilagodili svojemu cilju,” obrazložijo na Alpe Adria Green.
Kot poudarjajo, 235 medvedov letos, 220 prejšnje leto in še 200 prej, ki so ali še bodo odstreljeni z dovoljenjem države ni ogrozilo človekovega življenja ali škodovalo premoženju, je pa za skoraj milijon evrov napolnilo denarnice neznanim prejemnikom.
Najhuje po njihovem mnenju pa je, da gre za genocid na strogo zavarovano vrsto pod pretvezo strokovnosti in “z blagoslovom gospoda Brežana, ministra za naravne vire, čigar naloga je varovanje naravnih virov in ne razprodaja živih čutečih bitij oziroma njihovo naklepno uničevanje”.
Podobna zgodba se je sicer odvila že v preteklosti – ko so se po odločbi ministrstva nevladne organizacije obrnile na sodišče – to je zadržalo odstrel, na koncu pa odločilo, da se lahko nadaljuje.