Na ta dan so še posebej osvetlili vse vrste nasilja nad živalmi kot opomnik, da imajo tudi živali pravico do življenja brez poškodb, krutosti in izkoriščanja. Vsakršno nasilje nad njimi pa je treba končati ravno tako kot nasilje nad ljudmi.
Razmislimo o svojem ravnanju z živalmi in o svojem ravnanju, ki lahko dela škodo živalim, sprejmemo ukrepe za njihovo dobro počutje in zaščito.
- Če imate otroke, jim bodite zgled ter jim pokažite, kako ljubeče in spoštljivo ravnate z živalmi vsak dan.
- Bojkotirajte podjetja in izdelke, ki še vedno izvajajo testiranja na živalih.
- Zmanjšajte količino zaužitega mesa.
- Če opazite neprimerno ravnanje oz. mučenje živali, to prijavite veterinarski inšpekciji.
- Recite ne pirotehniki!
Uprava Republike Slovenije za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin in Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano poudarjata, da uporaba pirotehničnih sredstev v prazničnem času po nepotrebnem vznemirja živali ter in jim povzroča strah, tesnobo in trpljenje. Zato pozivata vse, naj se vzdržijo uporabe kakršnih koli pirotehničnih sredstev in s tem prispevajo k dobremu počutju živali.
Bojijo se tako rejne kot domače živali
»Žvižganje raket, glasni poki in nenadna svetloba petard in drugih pirotehničnih sredstev živalim povzročajo velik stres. Zaradi izostrenega sluha pirotehniko zaznavajo še intenzivneje, zato jim pokanje lahko povzroča fizično bolečino. Strah in panika jih poženeta v beg, saj pokanje zaznajo kot grožnjo in nevarnost za življenje. Občutek strahu in povečano stanje budnosti pred pričakovanjem naslednjega poka lahko pri živalih vztraja še dolgo potem, ko je učinek pirotehnike že prenehal,« so pojasnili.
Rejne živali, ki se nahajajo na prostem, lahko zaradi pokanja v strahu preskočijo ograde ali se vanje zapletejo in se poškodujejo. Pred pokanjem niso varne niti rejne živali v zaprtih prostorih, ki se pri poskusu pobega lahko zapletejo v priveze ali poškodujejo na opremi, večje živali pa lahko pri tem poteptajo manjše. Stres in strah lahko pri rejnih živali povzročita motnje hranjenja in počitka, posledično pa se poslabša odpornost, zdravstveno stanje in proizvodna zmogljivost živali.
Pri hišnih živalih ima strah pred pirotehničnimi sredstvi lahko trajne posledice za njihovo zdravje in vedenjske lastnosti. Pokanje pse in mačke močno vznemiri ter jih požene v brezglavi beg, pri čemer lahko izgubijo orientacijo in ne najdejo poti nazaj, med pobegom pa lahko zaidejo na cestišče.
Kaj pravi zakonodaja?
Zakon o zaščiti živali prepoveduje obmetavanje živali s petardami ali drugimi pirotehničnimi sredstvi. Za tako ravnanje je predpisana globa v višini 800 do 1.200 evrov za fizično osebo, za pravno osebo, samostojnega podjetnika posameznika ali posameznika, ki samostojno opravlja dejavnost, pa globa znaša 2.400 do 84.000 evrov. Vsako ravnanje ali opustitev ravnanja, storjeno naklepno ali iz malomarnosti, ki živali povzroči hujšo poškodbo ali škodi njenemu zdravju, zakon opredeljuje kot mučenje. Za kaznivo dejanje mučenja živali je s Kazenskim zakonikom določena denarna ali zaporna kazen do enega leta.
»Najboljša izbira za zaščito in dobrobit živali je torej popolna opustitev uporabe pirotehničnih sredstev. Skupaj poskrbimo, da praznični čas ne bo povzročal nepotrebnega trpljenja živali!« so zaključili.
Preberite tudi o najnaprednejših zakonih za pravice živali, ki veljajo v španski Valencii.