Site icon Eko Dežela

Tragični dogodek v Mengšu – kaj o usmrtitvi psov pravi zakonodaja?

Prejšnji teden je v Mengšu po poročanju policije umrla 8-letna deklica, ki jo je napadel pes. Po tem je izbruhnilo na družabnih omrežjih, saj slovenska zakonodaja veleva, da je psa v takšnem primeru treba usmrtiti, nasprotovanje taki praksi pa ljubitelji psov izražajo tudi s peticijo proti evtanaziji Rona, ki jo je podpisalo že prek 5.500 ljudi. 

Uprava Republike Slovenije za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin je zaradi zanimanja javnosti in številnih pisnih vprašanj občanov javno podala pojasnilo glede ukrepanja uradnih veterinarjev v primeru, ko je pes povzročil smrt človeka:  “Uradni veterinarji, ki izvajajo nadzor nad zaščito živali, vedno najprej upoštevajo žival in njeno dobro počutje, vendar so pri vodenju postopkov vezani na zakonodajo. To pomeni, da morajo postopki uradnih veterinarjev potekati v skladu z določbami zakonov in na zakonu izdanih predpisov.”

Zakon o zaščiti živali (v 26.b členu) določa:

“Če je pes z ugrizom povzročil ali bil soudeležen pri povzročitvi smrti človeka ali suma posebno hude telesne poškodbe, uradni veterinar zaradi odvrnitve splošne nevarnosti in opazovanja na steklino z ustno odločbo odvzame psa in odredi skrbniku takojšnjo namestitev psa v izolatorij pristojne veterinarske organizacije za obdobje do izključitve suma na steklino. Če skrbnik psa pri izvedbi ukrepov iz prejšnjega odstavka ne sodeluje, se namestitev psa v izolatorij na njegove stroške odredi zavetišču. Uradni veterinar odredi usmrtitev psa:

Usmrtitev iz prejšnjega odstavka se ne sme opraviti pred zaključkom pregledov psa na steklino.

(Visited 346 times, 1 visits today)