V akciji POMLADIMO GOZDOVE 2024 bo v soboto 6. aprila na petih lokacijah posajenih okoli 10.000 sadik 14 različnih vrst gozdnega drevja
Družba Slovenski državni gozdovi (SiDG) skupaj s partnerji projekta organizira že 5. vseslovensko prostovoljsko akcijo sadnje dreves POMLADIMO GOZDOVE 2024, katere namen je širiti zavest o pomenu ohranjanja gozda. “Tradicionalna in tudi največja slovenska prostovoljska akcija sadnje bo potekala v soboto 6. aprila 2024 med 9.00 in 12.00 uro. Pričakujemo, da se bo akciji na petih lokacijah pridružilo med 600 in 1.000 prostovoljcev,” napovedujejo.
Lokacije akcije
Prostovoljce vabijo, da se pridružijo pri sadnji mladih dreves na naslednjih lokacijah:
- na Kočevskem v bližini vasi Onek,
- v Lovrencu na Pohorju,
- ob Bohinjskem jezeru,
- v Velenju in
- na Predmeji v Trnovskem gozdu.
Za vsako od lokacij je na spletni strani SiDG objavljeno zbirno mesto, informacija o dostopu in geografskih koordinatah. Na spletni strani se zaradi lažje organizacije zbirajo tudi prijave udeležencev, in sicer je prijava možna s klikom na prijavnico.
Kdo lahko pomaga pri akciji sajenja dreves?
Sadnja sadik gozdnega drevja je nezahtevno opravilo, primerno za vse generacije. Udeleženci morajo obvezno s seboj prinesti orodje – rovnico, kramp ali motiko. Prostovoljci potrebujejo še zaščitne (vrtnarske) rokavice in primerno terensko obutev.
“Najlažje je, če sadimo v paru, tako da imata lahko dva prostovoljca skupaj eno orodje,” pravijo na SiDG. Na deloviščih bodo udeležence pričakali gozdarji SiDG in Zavoda za gozdove Slovenije, ki bodo izvedli demonstracijo pravilne sadnje in nudili strokovno pomoč.
Pomladitev za gozd prihodnosti: ključna za odpornost je genetska pestrost
Gozdne površine, na katerih bodo sadili v akciji Pomladimo gozdove 2024, je v zadnjih letih prizadel vetrolom. Dodatno so bile površine poškodovane še zaradi napadov podlubnikov. Izjema je lokacija v Lovrencu na Pohorju, kjer gre za sadnjo na študijskem objektu – proučuje se nove nabore zaščitnih gozdnogojitvenih ukrepov za zaščito mladja pred objedanjem rastlinojede divjadi.
“Slovenski gozdovi se že od leta 2014 vsako leto soočajo s ponavljajočimi naravnimi ujmami in gradacijami podlubnikov. Zaradi podnebnih sprememb lahko pričakujemo, da bodo podobne ujme v prihodnosti še pogostejše. Umetna obnova s sadnjo ali setvijo je načrtovana le na najbolj prizadetih območjih, kjer je zaradi preteklih ujm in napadov podlubnikov naravna obnova otežena. Umetna obnova se izvaja tudi na območjih, kjer želimo spremeniti rastišču neustrezno drevesno sestavo. Na vseh ostalih površinah (okoli 90 odstotkov) se gozdovi v Sloveniji obnavljajo sonaravno, torej se obnavljajo po naravni poti. Tudi na površinah, kjer se zaradi otežene naravne obnove odločimo za sadnjo, sadimo le material ustrezne, avtohtone drevesne sestave in provenience,” pojasnjujejo.
Za prihodnost gozdov je, kot še poudarijo, ključna genetska pestrost. Raziskave so pokazale, da bo zaradi podnebnih sprememb, ujm in napadov škodljivcev lahko v prihodnosti preživel le gozd, ki bo imel genetsko pestro mladje. Zato tudi v letošnji akciji na primer sadimo kar 14 različnih drevesnih vrst.