Kot kaže, se po Evropi stopnja in percepcija osamljenosti močno razlikuje. Največ ljudi, ki se počutijo osamljeni, ima, za mnoge presenetljivo, Irska – kar 20 %.
Morda je krivo vreme, so razmišljali v raziskavi, a tudi to ne drži – med 5 najbolj osamljenih je npr. tudi s soncem obsijana Grčija. Razlogi za občutke osamljenosti so očitno precej kompleksni.
Najmanj osamljenih ljudi je na Nizozemskem, na Češkem, v Hrvaški, v Avstriji in tudi v Sloveniji – kjer je povsod o osamljenosti poročalo manj kot 10 % ljudi.
Osamljeni so bolj nagnjeni k boleznim
Raziskava je zajela prek 25.000 ljudi. Med vsemi jih je 13 % dejalo, da se večino časa počutijo osamljeni, dodatnih 35 % pa, da so nekaj časa občutili osamljenost. Čustveno osamljenost so definirali kot pomanjkanje pomembnega odnosa (s partnerjem ali prijateljem), družabno osamljenost pa kot pomankanje prijateljev, sosedov, družbe …
Osamljenost, ki je lahko krivec ne le za duševno temveč tudi za telesno pomanjkanje zdravja, saj prispeva k srčnožilnim obolenjem, demenci in kapi ter prezgodnji smrtnosti, je, kot so ugotovili skupek več faktorjev.