Site icon Eko Dežela

Svetovni dan rejnih živali – v kakšnih pogojih živijo v Sloveniji?

foto: adobestock

Na Ministrstvu za dan rejnih živali niso vedeli, tako da smo jim poslali nekaj več konkretnih vprašanj o tem, kaj se je v zadnjem letu pri nas na tem področju spremenilo – in bomo objavili odgovore, ko jih prejmemo. S Centra za dobrobit živali so nas povabili na okroglo mizo, ki bo s tematiko naslavljala težave in rešitve ravnanja z živalmi s katerimi se srečujemo v Sloveniji – jutri, ob Svetovnem dnevu živali. Tudi o tej bomo poročali.

“Ob svetovnem dnevu rejnih živali bi rad bralce Eko dežele spomnil na grozljivo dejstvo, da v Sloveniji vsak dan namenoma ubijemo več kot sto tisoč rejnih živali (po uradnih klavniških podatkih). Velika večina teh živali do svoje prerane smrti trpi zelo intenzivni način reje. To je način reje, ki ga zaznamuje velika nagnetenost živali, zanemarjanje njihovih etoloških potreb in brezbrižnost do njihovega počutja in trpljenja.

Intenzivna živinoreja je sistem, ki povsem po nepotrebnem ustvarja ogromno trpljenja čutečih bitij. Inteligentnih, družabnih bitij, s svojim notranjim svetom in občutji. In individualnostjo, ki je v današnjem sistemu popolnoma izbrisana, saj so živali obravnavane kot brezimenske številke, le stroji za proizvodnjo mesa, mleka in jajc.

Je pa današnja živinoreja hkrati sistem, ki je globoko zakoreninjen in se bo spremenil le z veliko vztrajnosti in dobre volje. Zato vas bralce pozivam, da se angažirate in prosim podprite vse akcije, kampanje, pobude, iniciative, zakone, pravilnike, peticije, ki stremijo k boljši zaščiti rejnih živali. Pa naj bo to izboljšava dobrobiti živali v obstoječih intenzivnih rejah, prehod na ekološko kmetovanje ali pa spodbujanje izbire živalim bolj sočutnih prehranskih navad. Vsaka sprememba na bolje šteje. Njim resnično šteje,” pa je sporočil Samo Curk, predsednik društva AETP in podpredsednik Zveze nevladnih organizacij za zaščito živali Slovenije.

(Visited 56 times, 3 visits today)