Site icon Eko Dežela

Svetovni dan okolja: plastika

Svetovni dan okolja: plastika

Leta 1972 je Generalna skupščina Združenih narodov 5. junij razglasila za Svetovni dan okolja, 8. junija pa obeležujemo Svetovni dan oceanov. Letos oba dneva povezuje skupna vodilna misel, in sicer je namenjena prizadevanju vseh, da ustavimo onesnaževanje s plastičnimi odpadki ter tako zaščitimo naše dragoceno okolje.

Tudi slovensko morje preplavljeno s plastiko?

Po nekaterih ocenah odpadki iz plastičnih materialov predstavljajo med 60 in 90% vseh odpadkov v oceanih in na obalah po vsem svetu. Slovensko morje pri tem ni izjema. Ko je Ministrstvo za okolje in prostor (MOP) pripravljalo prvi ‘Načrt upravljanja z morskim okoljem’, ki ga je Vlada RS sprejela lansko leto, je bilo ugotovljeno, da je na slovenski obali v povprečju 74 % kosov vseh zbranih odpadkov prav iz plastičnih materialov. Še večji delež pa v slovenskem morju predstavljajo plavajoči odpadni plastični materiali, in sicer kar 90 %.

Prizadevanje za zmanjšanje onesnaževanja s plastiko

Prizadevanje za zmanjšanje onesnaževanja s plastiko je poziv k ukrepanju, da se združimo v boju proti enemu od velikih okoljskih izzivov našega časa. Vodilna misel  nas vabi k razmisleku, kako spremeniti svoje vsakdanje navade, da bi zmanjšali težko breme onesnaževanja s plastiko za okolje, prostoživeče živalske in rastlinske vrste – in svoje lastno zdravje. Čeprav ima plastika veliko koristnih načinov uporabe, se preveč zanašamo na njeno rabo za izdelke za enkratno uporabo, in to s hudimi posledicami za okolje.

1/3 svetovne plastike konča v okolju

“Po nekaterih ocenah se v svetovnem merilu vsako minuto proda milijon plastičnih steklenic s pijačami, vsako leto se uporabi okoli 500 milijard plastičnih vrečk za enkratno uporabo, itd. Gledano v celoti se skoraj polovica proizvedenih plastičnih materialov uporabi za izdelke za enkratno uporabo. V svetovnem merilu  skoraj tretjina zavržene odpadne plastične embalaže ne vstopi v sistem zbiranja odpadkov, kar pomeni, da odpadna plastika konča v okolju. Vsako leto v oceane zaide do 13 milijonov ton odpadne plastike, kjer duši koralne grebene in ogroža morske živalske in rastlinske vrste. Plastični odpadki, ki končajo v oceanih, lahko v enem samem letu tudi do štirikrat obkrožijo Zemljo in lahko razpadajo tudi več sto let,” navajajo na spletni strani Svetovnega dneva okolja.

Vir: MOP

(Visited 639 times, 1 visits today)