Podelitev zakonskih pravic in zaščite nečloveškim entitetam, kot so živali, drevesa in reke, je ključnega pomena, če se želijo države spoprijeti s podnebnimi spremembami in izgubo biotske raznovrstnosti, so jasni strokovnjaki.
Ekvador in Bolivija sta že zagotovila pravice do narave, medtem ko poteka kampanja, da bi ekocid postal pregonljivo kaznivo dejanje na mednarodnem kazenskem sodišču.
Poročilo za Law Society, poklicno telo odvetnikov v Angliji in Walesu, raziskuje, kako bi lahko odnos med ljudmi in naravo v prihodnosti ponovno umerili.
Človek je del narave in ne nad njo
Dr. Wendy Schultz, futuristka in avtorica poročila, je dejala: »Narašča razumevanje, da je treba storiti nekaj zelo drugačnega, če želimo, da bodo naši otroci imeli planet za življenje, ki bo na kakršen koli način prijeten.«
Njena soavtorica dr. Trish O’Flynn pa opozarja, da se včasih vidimo kot zunaj narave, da je narava nekaj, s čimer lahko manipuliramo. »Ampak dejansko smo iz narave, smo narava, smo samo še ena vrsta. Slučajno smo na vrhu evolucijskega drevesa, toda dejansko je globalni ekosistem veliko močnejši od nas.«
Avtorji priznavajo, da pričakujejo potencialni odpor zaradi zelo različnih tradicij in prepričanj v nekaterih zahodnih državah, v primerjavi z Ekvadorjem in Bolivijo, kjer so bile pravice do narave podeljene pod socialističnimi vladami in pod vplivom domorodnih prepričanj, kot je bila npr. tudi leta 2019 sprejeta prepoved vzpona na Uluru v Avstraliji.
Vir: The Guardian