Selitvene vrste igrajo zelo pomembno vlogo pri ohranjanju svetovnih ekosistemov in zagotavljajo bistvene koristi z opraševanjem rastlin, prenašanjem ključnih hranil, lovljenjem škodljivcev in pomagajo pri shranjevanju ogljika.
Prvo poročilo o stanju svetovnih selitvenih vrst, ki ga je objavila Konvencija o ohranjanju selitvenih vrst prostoživečih živali (CMS), ponuja pregled stanja ohranjenosti in populacijskih trendov živali selivk, skupaj z najnovejšimi informacijami o njihovih glavnih grožnjah in uspešnih ukrepih za njihovo rešitev.
Poročilo razkriva:
- Upad populacij pri skoraj polovici (44 %) selitvenih vrst.
- Več kot eni od petih (22 %) vrst s seznama CMS grozi izumrtje.
- Skoraj vsem (97 %) ribam s seznama CMS grozi izumrtje.
- Tveganje izumrtja selitvenih vrst po vsem svetu narašča, vključno s tistimi, ki niso navedene v CMS.
- Polovica (51 %) ključnih območij biotske raznovrstnosti, ki so opredeljena kot pomembna za selitvene živali s seznama CMS, nima zaščitenega statusa in 58 odstotkov opazovanih območij, ki so priznana kot pomembna za vrste s seznama CMS, se soočajo z netrajnostnim ravnanjem človeka.
- Dve največji grožnji tako vrstam s seznama CMS kot vsem selitvenim vrstam sta prekomerno izkoriščanje in izguba habitata zaradi človekove dejavnosti. Na tri od štirih vrst s seznama CMS vpliva izguba in degradacija habitata. Na sedem od desetih vrst s seznama CMS pa prekomerno izkoriščanje (vključno z namernim odvzemom in naključnim ulovom).
- Podnebne spremembe, onesnaženje in invazivne vrste prav tako močno vplivajo na selitvene vrste.
- 399 selitvenim vrstam, večinoma pticam in ribam, ki trenutno niso na seznamu CMS, grozi ali jim skoraj grozi izumrtje.
(Visited 79 times, 1 visits today)