8:11 dop AKTUALNO, OKOLJE

Skrb vzbujajoče: Kemikalije iz krem za sončenje v sredozemski morski travi

Nova študija je pokazala, da se kemikalije, ki jih vsebujejo kreme za sončenje, kopičijo v sredozemski morski travi – pozejdonki.

Raziskovalci so vedeli, da kemikalije za zaščito pred soncem vplivajo na morsko življenje. Ni pa bilo veliko raziskav o vplivu UV-filtrov iz krem za sončenje na morsko travo.

Pozejdonka (Posidonia oceanica) tvori velike travnike vzdolž morskega dna Sredozemlja.

Kako kemikalije vplivajo na morsko travo?

Nova raziskava, objavljena v reviji Marine Pollution Bulltetin, kaže kopičenje UV-filtrov iz krem za sončenje v steblih pozejdonke. Raziskovalci so odkrili kemikalije: oksibenzon, 4-metilbenziliden kafra in metil paraben, ki so vse priljubljene kemikalije za zaščito pred soncem, vendar se glede na Save the Reef ne štejejo med varne za koralne grebene.

Dr. Silvia Diaz Cruz, soavtorica raziskave, je opozorila, da na onesnaževanje vplivajo predvsem pristaniške dejavnosti in turizem: »Sredozemsko morje je plitvo, majhno in zelo zaprto, posledično lahko koncentracije kemikalij, ki absorbirajo UV žarke, dosežejo visoke ravni.«

Morska trava je pomemben ponor ogljika. Zagotavlja tudi habitat za drugo morsko življenje in lahko nudi večjo zaščito pred obalno erozijo. Vpliv kemikalij na morsko travo je za enkrat še neznan. »Če ugotovimo, da kreme za sončenje vplivajo na fotosintezo in produktivnost morskih trav, bomo imeli težave, saj ima morska trava pomembno ekološko vlogo na obalah Sredozemlja,« je poudarila soavtorica študije, prof. Nona Agawin.

Vpliv kemikalij že znan pri koralah in drugih morskih živalih

Znano pa je že, da omenjene kemikalije v koralah lahko spremenijo koralno DNK in povzročijo beljenje ali smrt. Ugotovljeno je bilo tudi, da kemikalije za zaščito pred soncem motijo reproduktivne sisteme in razvoj različnih morskih živali, vključno z raki, delfini, ribami, morskimi želvami in fitoplanktonom.

Vir: EcoWatch

(Visited 362 times, 1 visits today)
Close